2022 KPSS Lisans- Branş Bazında Sıralamalar Açıklandı

2022 KPSS Lisans- Branş Bazında Sıralamalar Açıklandı

18 Eylül 2022 tarihinde yapılan2022 KPSS Lisans (Genel Kültür-Genel Yetenek) sınavı branş bazında sıralamalar belli oldu. Branş bazında sıralamalar nasıl öğrenilecek? Branş bazında sıralamanızı öğrenmek için tıklayınız.

2022 KPSS Lisans (Genel Kültür-Genel Yetenek) sınavı 18 Eylül 2022 tarihinde yapılmıştı. Adaylar sınav sonuçlarını 21 Ekim 2022 saat 12:30 dan sonra ÖSYM resmi internet sitesine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak öğrenmişlerdir. 21 Ekim 2022 tarihin de açıklanan sınavda sadece Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavının branş bazında sıralamaları belli olmuştu. Bugün ise diğer branş bazında sıralamalarında açıklandığı ÖSYM tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

icerik2-002.jpg

Adaylar branş bazında sıralamalarını, ÖSYM'nin resmi internet internet adresinden T.C. Kimlik numarası ve şifre ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

Sıralamanızı öğrenmek için tıklayınız.

ÖSYM resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre;

‘Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır. Branş bazında sıralama işlemleri adayların (YÖKSİS sistemi üzerinden çekilmiş olan) ÖSYM sistemi üzerinde ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibarıyla aktif olarak bulunan eğitim bilgileri ve bu tarih itibarıyla sistemde aktif eğitimi gözükmeyen adayların ise başvuruda belirttikleri eğitim bilgileri baz alınarak hazırlanmıştır.

MEB tarafından gerçekleştirilen öğretmen alımlarında KPSS P10, P120 ve P121 puan türleri kullanılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenliğe atanacakların sıralamaları; alanlara göre mezun oldukları yükseköğretim programları, mezun oldukları yıllar ve öncelikleri, TTK kararlarına göre kontrol edilerek adayların alan bazındaki başvuruları esas alınarak belirlenmektedir. Bu nedenle öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.’

icerik1-002.jpg

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.