KOSGEB 2023 Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB 2023 Eleman Desteği Nedir?

Son zamanları en çok konuşulan konularından biri olan KOSGEB nitelikli eleman desteği pek çok kişinin yardımına koşmaktadır. Kurumun küçük ve orta ölçekli firmalara sunmuş olduğu bir tür KOBİ desteği olmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

KOSGEB nitelikli eleman desteği maaş yardımı olarak görülmesi mümkündür. Bu program içinde belirli şartlar altında istihdam edilen nitelikli elemanların maaşlarının bir bölümü KOSGEB tarafından ödenmektedir. Böylece iş verenin maaş yükü biraz da olsa azalmış olacaktır. Bu durumda bir teşvik olduğundan dolayı nitelik personelin istihdamını artırmaktadır. Bu program nitelikli elemanları içine almaktadır.

Program içinde olan nitelikli eleman bir yüksek öğretim kurumu mezunu olarak geçmektedir. Bu destekten yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları yerine getiren üniversite mezunlarını işe alması gerekmektedir.

Destek küçük ve orta ölçekli firmalara verilmektedir. Destek kapsamı içinde maaşın tam olanı ödenmez. Ancak maddi yükün çoğunluğu KOSGEB üzerinde olmaktadır. Bu durumda işverene çok daha az bir miktar kalacaktır.

kosgeb-eleman-destegi.jpg

Bu program içinde bir işletmede aynı zamanda en fazla iki nitelikli elemana destek verilmektedir. Genel program içinde bir işletmeden toplam olarak dört çalışanı adına bu destekte faydalanabilir. Nitelikli eleman desteği alınan sigortalı işten çıkarılması ya da çıktığında destek tam olarak sona erecektir.

Destek alarak istihdam edilen elemanın destek sağlanan işletmede sigortalı olması gerekir. Başka bir işletmede sigortalı gösterilen dönemler adına destek ödenmez.

KOSGEB Eleman Desteği Şartları

KOSGEB tarafından sağlanan bütün destekleme ödemeleri belirli şartlar altında verilmektedir. KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları şunlardır;

İstihdam edilecek kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir,

Desteğe başvurulacak nitelikli elemanın son 12 ay içinde istihdam edilmemiş olması gerekir. Kısacası bir yıl boyunca çalışmamış birinin işe alınması gerekmektedir.

Destek kapsam içinde istihdam edilecek personelin yükseköğretim mezunu olması gerekir ve 2 yıllık ön lisans ya da 4 yıllık lisans programlarından mezun olan kişiler adına destek alınabilir.

Nitelikli elemanın işletmede tam zamanlı çalışması gerekir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu yapacak işletmeni en az 5 tane sigortalı çalışanı olması gerekmektedir.

KOSGEB destek

2023 KOSGEB destek

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.