Kaptan Nasıl Olunur? Personel Alımı Şartları

Kaptan Nasıl Olunur? Personel Alımı Şartları

Kaptan nasıl olunur? Küçük bir tekneden, yattan tutunda kruvazör türü gemilere kadar birçok deniz taşıtlarını kullanma becerisine sahip olanlara kaptan denilmektedir. Kaptan nasıl olunur? Personel alımı şartları neler?

Kaptan Olmanın Şartları Nelerdir?

Her meslek dalında olduğu gibi gemi kaptanı olmak için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Deniz Müsteşarlığının yaptığı sınav sonucuna göre kaptanlık ehliyeti verilmektedir. Bu sınava üniversitelerde bulunan denizcilikle ilgili bölüm mezunları katılır. Tabi öncesinde de bir süre staj yapmak şartı aranır. Bunların dışında da kaptan olmak isteyenlerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bunların bazıları; problem çözebilme yeteneğine sahip olmak, stres altında doğru, mantıklı, süratli karar verebilme becerisi, personele karşı liderlik edebilme becerisi, uzun sürecek yolculuklar için yeterli sağlık ve fiziksel kondisyona sahibi olmak denilebilir.

Kaptan Ne İş Yapar?

Bir kaptan görev yaptığı deniz taşıtının cinsine ve kaptanlık derecesine göre farklı farklı işler yapmaktadır. Temelinde kaptanlar tıpkı bir uçak pilotu gibi sorumluluğundaki taşıtın sevk ve idaresinden sorumludur. Rotayı belirlemek, geminin ulaşımını sağlamakta bu görevlerdendir. Kaptan ne iş yapar? denizde seyreden her türlü deniz taşıtında birçok çalışan bulunur. Kaptanlar bu personelin görev alanlarını ve iş akışlarını da belirler. Çoğunlukla kaptanların sınıflandırılmasında uzak veya yakın mesafe kaptanlığı ölçüt olmakla beraber kullanılan deniz aracı da önemlidir.

Kaptan Maaşları Ne Kadar?

Çok eski dönemlerden beri taşıma işlerinin büyük bölümü deniz yoluyla yapılmaktadır. Bundan dolayı kaptanlık yapan kişiler birçok iş imkânı bulurlar. Kaptanların maaşları birçok meslek dalından fazladır. Kaptan maaşları ne kadar? Sorusunun yanıtında mesleki yeterlilik, yolculuk mesafesi, tecrübe ve eğitim gibi etkenler belirleyicidir. Genel olarak bakıldığında ise kaptanların maaşları aylık 14.000 lira ile 52.000 lira arasındadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.