Haberleşme Memuru Nasıl Olunur? Kamu Personeli Olma Şartları

Haberleşme Memuru Nasıl Olunur? Kamu Personeli Olma Şartları

Haberleşme memuru nasıl olunur hakkında konuşurken kısaca bu işin yapılma şekli ve kazancı hakkında bilgi vereceğizdir. Kamu personeli olma şartları ve kazançları neler? Hangi okullardan mezun olmak gerekiyor?

Haberleşme memuru nasıl olunur diye merak edenlere öncelikle bu işin diğer adının büro memuru olduğunu söyleyerek başlayalım. Genel olarak bu iş sektörünü tanıtmaya çalışırsak, haberleşme memuru mektupları kaleme alıp gönderen yani özel işyerleri, şirketler, dernekler ve resmi daireler için haberleşme ile alakalı işleri yapan kişi olmaktadır. Bu iş için, üniversitelerin 2 yıllık Büro Yönetimi ve Asistanlığı bölümünü bitirmek gerekiyor.

Kamu Personeli Olma Şartları

Bazı iş yerleri lise ve lise dengi okullardan mezun olanları da kabul ediyorlar. Ayrıca haberleşme memurları KPSS’ye girerek devlet kadrolarına atanabilirler. Bu iş için gerekli şartlar T.C vatandaşı olup 18 yaşını doldurmuş olmak, herhangi bir suça bulaşmamış ve kamu haklarından mahrum olmamaktır. Gerekli beceriler ise MS Office programlarını kullanabilmek, iyi iletişime sahip olmak, temel bilgisayar bilgisine sahip ve bürodaki iş ve işlemlere hâkim olmaktan ibarettir.

Haberleşme Memuru Görev Tanımı

Haberleşme memuru gelen mektupları okuyup ve gerektiğinde aynı konu ile alakalı daha önceki konularla birleştirmek, dokümanları incelemek ve cevaplar için bilgileri elde etmek ve araştırmalar yapmakla mükelleftir. Haberleşme memuru ne iş yapar dediğimizde bunların yanı sıra, daktilo ile müsveddeler yazmak veya mektupları dikte etmek, haberleşme için gerekli dosyaları tutmak ve büro personeline nezaret etmeyi ekleyebiliriz.

Haberleşme Memur Kazancı

Haberleşme işine başlayanlar genellikle asgari ücret alırlar. Zamanla edindikleri tecrübeler, aldıkları eğitimler ve çalışma yılları göz önünde bulundurularak maaş artmaktadır. Mesela İngilizce eğitimi alarak daha çok kazanabilirler. Haberleşme memurları genellikle 3.000 TL ile 4.500 TL arasında maaş alıyorlar ve bu çalıştıkları firmaya da bağlıdır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.