Corona Virüs Hapının Etkinlik Oranı Açıklandı

Corona Virüs Hapının Etkinlik Oranı Açıklandı

Son dakika corona virüs hapı gelişmeleri dikkat çekti. Üretimi yapan ilaç şirketi Pfizer Covid-19 hapının etkinlik oranı konusunda netlik getiren açıklamalar yaptı.

Korona virüs hapı etkinlik oranı açıklandı. ABD’li ilaç şirketinin yaptığı açıklamada, hastalık sayısı ve hastaneye yatan sayısında önemli bir azalma görülüyor.

Corona Virüs Hapı Ölüm Oranını Yüzde 89 Azaltıyor

Yakın dönemde geliştirilen korona virüs hapı, etkinlik oranı bakımından umut vaat ediyor. ABD’li ilaç şirketi Pfizer, ilacın ölüm oranını %89 oranında azaltıyor. Açıklanan oran, hastaneye yatanların sayısındaki azalışı da temsil ediyor. Tedavi sürecinde kombinasyon ile iyileşmenin sağlanması hedefleniyor.

Hap Riskli Hastalıklarla Beraber İncelendi

Corona virüs hapı en az bir tane riskli hastalığı olan kişilerin oluşturduğu 1.219 kişi üzerinde incelendi. Covid 19 teşhisi konan hastalar üzerinde yapılan araştırmada semptomların ilaçla beraber nasıl değiştiği gözlendi.

•Yapılan gözlemler sonucu üç gün içinde Pfizer ilacı alan kişilerin yüzde 0.8'i hastaneye kaldırıldı.  Ayrıca bir aya yakın zaman diliminde hiç kimse hayatını kaybetmedi.

•Plasebo alan hastalarda etki oranı %7 ve ölüm oranı da %7 olarak kaydedildi.

Hayat Kurtarma Kapasitesi Var

Korona virüs ilacının üretimi ve etkilerine yönelik açıklamalarda bulunan Pfizer İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, ilacın hayat kurtarma kapasitesi olduğunu söyledi. Covid-19 enfeksiyonunun azalması için gereken alt yapıyı sunduğunu da ekledi.

Bourla, “On hastaneye yatıştan dokuzunu ortadan kaldırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor" dedi. İlaç, gelecek senenin sonuna kadar 50 milyondan fazla üretilecek ve 21 milyonu ilk yarı yılda tükenecek…

Pfizer şu an için 180 binden fazla ilaç üretmiş bulunuyor. Kapasiteleri de giderek artan bir şirket profili çiziyor.

Pfizer Corona Hapı Merck'ten Daha Etkili Olabilir

Corona hapı için yapılan değerlendirmelerde, Pfizer'ın Merck ilacından daha etkili olabileceği belirtiliyor. Oran karşılaştırmasına dayalı yapılan açıklamalarda Merck etkisi yarı yarıya olarak kaydedilmişti.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.