Barista Nedir? Eğitim Gerekli Mi?

Barista Nedir? Eğitim Gerekli Mi?

Popüler meslek dallarından biri olan Barista nedir? Eğitim gerekli mi? Barista olarak kariyer hedefleyen kişiler, pozisyonun eğitim gerektirip gerektirmediğini merak ediyor.

Kahve zincirlerinde ve kahve satışı yapılan dükkanlarda kahve hazırlama ekipmanları ile kahve hazırlayan kişiye barista deniliyor. Barista olarak çalışan kişiler, espresso bazlı kahvelerin hazırlanmasından ve sunulmasından sorumlu olarak görev alıyor. Barista mesleğini icra edenler, sadece kahve hazırlama ve sunumu yapmakla kalmıyor, çalıştıkları işletmenin kahve stokları ve müşterilerin talepleri ile de ilgileniyor.

Barista Ne Kadar Maaş Alıyor?

Barista mesleğine ilgi duyanların merak ettiği bir konu olarak, barista ne kadar maaş alır? Baristanın aldığı maaş çalıştığı işletmeye ve çalışma süresinde edindiği tecrübeye göre değişiklik gösteriyor. Mesleğe ilk başlayan baristalar ile zaman içerisinde kendini geliştiren baristaların aldıkları maaş uzmanlıklarına bağlı olarak farklılaşıyor.

Barista Nasıl Olunur?

Kahve işletmelerinde barista olarak çalışmak için bu alanda eğitim veren kurumlardan sertifika almanız gerekiyor. Peki, barista nasıl olunur? Baristada olması gereken nitelikler şöyle sıralanıyor:

  • Kahve çekirdeklerini tanımak.
  • Kahve makineleri ve kahve hazırlama ekipmanlarını profesyonel bir şekilde kullanmak.
  • Yoğun çalışma saatleri ve çalışma ortamında çalışmaya elverişli olmak.
  • Takım çalışmasına yatkın olmak.
  • Uzun zaman ayakta çalışabilir dayanıklılığa sahip olmak.
  • İnsan ilişkilerinde başarılı olmak.

Bahsi geçen niteliklere sahip olan kişiler, gerekli barista sertifikasını aldıktan sonra bu pozisyonda personel arayışı olan kahve zincirleri ve kahve dükkanlarında barista olarak çalışabiliyor.

Barista Olmak İçin Eğitim Almak Gerekiyor Mu?

Son dönemlerde kahve zincirlerinin sayısındaki artış, barista mesleğine olan ihtiyacı beraberinde getiriyor. Bu nedenle barista olmak için eğitim gerekli mi? Gibi sorular, birçok aday tarafından merak ediliyor. Kahve sunumu yapan kafe, bar ve restoranların yanı sıra, kahve zinciri ve günümüzde sayısı artan kahve dükkanlarında barista olarak çalışmak için herhangi bir eğitim koşulu bulunmuyor.

Barista olmak için herhangi bir eğitim almak gerekiyor mu? Diye merak eden kişiler için, ortaöğretim veya üniversite öğrenimini tamamlayan herkesin barista sertifikasını alarak, bu pozisyonda çalışma şansını elde ettiği söylenebiliyor.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.