Ataşe Yardımcısı Nasıl Olunur? Kamu İşçi Alımı Görevleri Ve Şartları

Ataşe Yardımcısı Nasıl Olunur? Kamu İşçi Alımı Görevleri Ve Şartları

Ataşe yardımcısı nasıl olunur, ne iş yapar, ataşe yardımcısı olmak için gerekli koşullar nelerdir bu soruların yanıtından yazımızda bahsettik. Ataşe yardımcısı nasıl olunur öğrenmek için okumaya devam edin. Kamu işçi alımı görevleri ve şartları neler?

Ataşe Yardımcısı Ne İş Yapar?

Ataşe yardımcısı ne iş yapar açıklamadan önce ataşelerin ne iş yaptığını anlamakta fayda var. Ataşeler birden fazla görevde yer alabilmektedir. Yer aldıkları görevlere göre yaptıkları işler de farklılık gösterebilmektedir. Farklı uzmanlık alanlarına göre değişen farklı ataşelikler bulunmaktadır. Ataşelerin görev alabilecekleri alanlar şu şekildedir. Askeri ataşe, bilim ataşesi, basın ataşesi, din ataşesi, ticaret ataşesi, kültür ataşesi, eğitim ataşesi, güvenlik ataşesi olmak üzere sekiz farklı uzmanlık alanı bulunmaktadır.

Bu uzmanlıkların bazılarının yaptıkları işlere örnek vermek gerekirse şu şekildedir. Kültür ataşesi, bağlı bulunduğu ülkenin kültürel tanıtımından sorumludur. Kültürel işbirlikleri ve organizasyonları yürütmekle sorumlu kişidir.

Eğitim ataşesi, yurtdışındaki yeni eğitim ve öğretim programlarının analizini yapıp kendi ülkesine raporlamak ile sorumlu kişidir. Ayrıca kendi ülkesindeki eğitim ve öğretim programlarını diğer ülkelere tanıtmakla yükümlüdür.

Ataşe Yardımcısı Olmak İçin Gerekli Koşullar

İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden en az birini bilme koşulu bulunmaktadır. Yeterliliğinizi kanıtlamak için YDS’den en az C seviyesinde puana sahip olmak gerekir. İsterseniz ÖSYM tarafından bu nota denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği olan başka bir dil yeterlilik sınavıyla da başvuru yapabilirsiniz. Bakanlıklarda çalışmak için aranan genel şartların birçoğu bu iş için de geçerlidir.

Eğer sürekli yurtdışında görevlendirilme yapılacaksa şu koşullardan en az biri aranmaktadır. Yurtdışı işçi hizmetlerinde uzman olmak, bakanlık merkez teşkilatı veya ilgili kuruluşlarda daire başkanı ya da daha üst pozisyonda bir yıl boyunca görev almış olmak. Meslek yarışma sınavıyla yeterliliğini aldıktan sonra en az yedi yıl olmak koşulu ile çalışmak. Bu belirtilen şartlardan en az birine sahip olmak gerekmektedir.

Ataşe yardımcısı maaşları ne kadar? Ataşe yardımcısı maaşları ile ilgili net bir bilgiye ulaşılamadı.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.