Aile Sağlık Elemanı Olma Başvuru Şartları

Aile Sağlık Elemanı Olma Başvuru Şartları

Aile sağlık elemanı olma şartları nelerdir? Binlerce kişi bu sorunun yanıtını bekliyor. Aile sağlık elemanı, günümüzün en güzide meslekleri arasında yer almaktadır.

Aile sağlık elemanı olma şartları nelerdir sorusu sık sık yöneltilmekte. Bu konuyla ilgili olarak çeşitli farklı söylentiler bulunmaktaydı ve bu durum kafa karışıklığına yol açıyordu. Ancak Türkiye Halk Sağlığı Kurumu konuya dair tüm detayları içeren açıklama yaptı.

Aile Sağlık Elemanı Nedir?

Aile sağlık elemanı olabilmek için gerekli olan şartlara değinmeden hemen önce, aile sağlık elemanı nedir sorusunun yanıtını vermeye çalışacak olursak; aile sağlık elemanı, aile hekimliklerinde görev yapmakta olan kişilere verilen isimdir. Aile sağlığı elemanları genellikle ebe, hemşire, toplum sağlığı, ve acil tıp teknisyeni gibi bölüm mezunlarından oluşmaktadır.

Buradan da anlaşılacağı üzere aile sağlık elemanı olabilmek için ilk şart, üniversitelerin ebelik, hemşirelik, toplum sağlığı, acil tıp teknisyeni ve bunun gibi alanlardan mezun olmaktır. Sonrasında ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın konuya dair personel alımı ilanı açmasını beklemek gerekmektedir.

Nasıl Aile Sağlık Elemanı Olunur?

Eğer Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’ndan ilgili personel alım ilanı gelirse, bu durumda kişi ilana başvuruda bulunabilir. İlana başvuru yapmak için bazı dönemlerde Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş ve belirli bir puan almış olmak şartı aranırken bazı dönemlerde bu şartın olmadığı görülür.

Kişiden istenen bu kısımların dışında ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Hakkında Kanun’da yer alan devlet memurları olabilmek için gerekli şartların sağlanması kısmına kişinin uyması istenmektedir. Halihazırda 657’ye bağlı olarak görev yapmıyor olması da yine kişiden beklenen özellikler arasında yer almaktadır. Burada unutulmaması gereken kısım ise bir kişinin aile sağlık elemanı olarak çalışabilmesi için yalnızca ikametinin olduğu yere başvuru yapabildiğidir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.