CTE İnfaz Koruma Memuru Kanun Teklifi TBMM’de

CTE İnfaz Koruma Memuru Kanun Teklifi TBMM’de

Ceza ve Tevkifevleri bünyesinde çalışan infaz koruma memuru için kanun teklifi hazırlanarak TBMM’ye sunuldu. CTE Ceza infaz Kurumları hakkında yapılacak değişiklik Milletvekili Ulaş karasu tarafından hazırlandı.

Ceza ve Tevkifenlerinde görev yapan ve yapacaklar için yeni kanun teklifi hazırlanarak TBMM’ye sunuldu. CTE teklifi Sivas Milletvekili Ulaş Karasu tarafından yapıldı. CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, İnfaz ve Koruma Memurları 3600 ek gösterge kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Sunulan Teklif ve Genel Gerekçe

İnfaz koruma memurları, ülkemizin diğer güvenlik birimleri gibi riskli bir görevi icra etmektedir.

5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Hizmetlerinin infazı Hakkında Tüzük'e göre tutuklu ve hükümlülerin asayişini, eğitimini, disiplinini ve kişisel gelişimini sağlamakla görevli olan personel infaz koruma memurlarıdır.

Hükümlü ve tutuklularla yakından ilgilenen, sadece mesleklerini değil mesleklerinin yanında diğer birçok görevi de ifa eden infaz koruma memurları, acil ve olağanüstü durumlarda nöbet sistemi dahilinde çözüm üretmeye çalışmakta kurum bünyesindeki tüm sorunlara gerekli müdahaleyi gerçekleştirmektedir.

Güvenlik işi icra etmelerine rağmen infaz koruma memurları, ülkemizin diğer güvenlik birimleriyle aynı özlük haklarına sahip değillerdir.

İnfaz ve Koruma memurlarının ücret ve özlük hakları ceza ve tutukevlerinde görev yapan diğer memurlardan oldukça geridedir. Bu aksaklığı düzeltmek hem zor koşullarda fedakarca görev yapan infaz ve koruma memurlarının hakkını teslim etmek hem de kurumlarda çalışma barışını sağlamak anlamına gelecektir.

Kanun teklifi ile infaz ve koruma memurlarının ek göstergelerinin 3600'e çıkarılması amaçlanmaktadır.

657 SAYILI DEVLET MEMURLAR! KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/71965 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa ekli (1) Sayılı "Hizmet Sınıfları İtibariyle Unvan veya Aylık Alınan Derecelere Göre Ek Göstergeler" cetvelinin "1-Genel İdare ve Hizmetler Sınıfı" bölümünün (g) bendine "helal akreditasyon uzmanları" ibaresinden sonra gelmek üzere "Ceza İnfaz ve Koruma Memurları" ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2- Bu kanun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.