Yargıtay Kamu Personeli Alımı nasıl ve hangi şartlarda yapıyor

Yargıtay Kamu Personeli Alımı nasıl ve hangi şartlarda yapıyor

Ülkemiz yargı camiasında Anayasa Mahkemesinden hemen önce gelen Yargıtay’ın kamu personel alımları nasıl yapılmaktadır ve kimler başvurabilir? Zabıt katibi, mübaşir ve sözleşmeli destek personelleri detayları yazımızda…

Yargıtay Başkanlığı kamu personeli alım ilanlarını Resmi Gazete ve kurumun resmi sitesi aracılığıyla duyurmaktadır. Yargıtay tarafından alınan personeller genel olarak zabıt katibi, mübaşir, şoför, teknisyen, sözleşmeli destek personeli unvanlarında alımlar yapılmaktadır. Bunların yanı sıra sözleşmeli bilişim personelleri de almaktadır. Ayrıca kurum bünyesinde diğer iş ve işlemlerin yapılması için İŞKUR aracılığıyla işçi alımları da yapılmaktadır.

Yargıtay tarafından yapılan kamu personeli alımlarında adaylardan T.C. vatandaşı olması, kesinleşmiş bir hapis cezası almamış olması, kamudan mahrum bulunmaması, askerlikle ilişiği olmaması gibi genel nitelikler aranmaktadır. Bu genel nitelikler yapılacak olan hemen her unvan için aranmaktadır.

Adayların başvuracağı unvana göre özel şartları da taşımaları beklenmektedir. Örneğin zabıt katipliği için bilgisayar sertifikasının olması, teknisyenlik için ilgili bölümlerden mezun olunması, şoförlük için en az B sınıfı ehliyetinin olması gibi özel şartlar aranmaktadır. Yargıtay tarafından yapılan kamu personeli alımlarında genel olarak KPSS şartları da aranmaktadır. Ancak bu şart alınacak olan kontenjana göre değişiklik göstermektedir.

Personel alım şekli ve başvuru süreçleri:

Yargıtay tarafından yapılacak olan alımlarda başvuruların genel olarak E-devlet üzerinden yapıldığını belirtelim. Dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle başvuruda bir temas oluşmaması için şuan bu sistem uygulanmaktadır.

Yargıtay bünyesinde yapılan zabıt katibi alımlarında KPSS sıralaması, klavye sınavı ve son olarak sözlü sınav uygulamaları yapılmaktadır. Bunun dışındaki personel alımlarında ise genel olarak KPSS sıralaması ve sözlü sınav uygulaması yapılmaktadır. Kazanan adaylara ilişkin listeler kurumun resmi internet sitesinden duyurulmaktadır.

Bunun dışında ihtiyaç olması halinde Yargıtay tarafından İŞKUR aracılığıyla en az ilkokul mezunu kişiler arasından işçi alımları da yapılabilmektedir.

Anlık olarak kılavuzlar sitemizde yayınlanıyor. Hemen haberdar olmak için aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulamamızı indirin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.