TÜİK kamu personeli alımı kadro branşları neler

TÜİK kamu personeli alımı kadro branşları neler

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyurulan ilanlarda hangi unvanlar bulunur, başvuru ve sonrasında nasıl bir yol izlenmektedir? TUİK kamu personeli alımı kadro branşları söyle açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu bünyesinde kamu personeli alımı kadro branşları neler olduğu açıklandı. KPSS A grubunda uzman yardımcısı unvanında alımlar yapılmaktadır. Yine Kurum bünyesinde KPSS B gurubunda istatistikçi, matematikçi, mühendis, sosyolog, VHKİ, grafiker, memur, ekonomist, tekniker, teknisyen, hizmetli, şoför gibi memur statüsünde alımlar yapmaktadır.

Peki Kurum bünyesinde bu alımlar nasıl gerçekleşmektedir?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan ilanlarda uzman yardımcısı unvanında yapılacak olan alımlar için adaylardan T.C. vatandaşı olması, 35 yaşını doldurmamış olması, en az dört yıllık lisans eğitimi veren yüksek öğrenim kurumlarının iktisat, işletme, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, mühendislik ve iletişim fakülteleri ile istatistik, matematik, kimya, fizik bölümlerinin birinden mezun olması, yabancı dil seviye tespit sınavında en az 50 puan almış olması, kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması, kamudan mahrum bulunmaması, askerlikle ilişiğinin bulunmaması gibi özel ve genel şartlar aranmaktadır.

Başvurusunu Kurumun belirttiği adrese elden veya şahsen yaparak tamamlamış olan adaylar içerisinden kontenjanın 4 katı kadar aday sınava çağırılmaktadır. Daha sonra adaylar arasında yapılacak olan sözlü sınav sonrası kazananlara ilişkin liste yine kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bunun dışında memur statüsünde yapılan alımlar ise Devlet Personel Başkanlığına bildirilmek suretiyle ihtiyaç sayısının bildirilmesi ve sonrasında yapılacak olan unvanlara ilişkin yerleştirmenin ÖSYM tarafından yapılması esasına dayalıdır. Kurum tarafından KPSS B gurubundaki alımlar bu şekilde merkezi atama şeklinde yapılmaktadır.

Yine bunların dışında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından merkez ve taşra teşkilatı bünyesinde ihtiyaç gereği işçi alımları da yapmaktadır. İşçi alımlarının duyuruları İŞKUR aracılığıyla yapılmaktadır. Bu tür ilanlarda ise kura veya sözlü sınav sonucu alımlar belirlenebilmektedir.

Ücretsiz cep uygulamasını indirerek anlık haber alabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.