TİKA Kamu Personeli Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

TİKA Kamu Personeli Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından hangi unvanlarda kamu personeli alımları yapılır? Adaylardan istenen şartlar nelerdir ve başvuru süreçleri nasıl işlemektedir? Tüm detaylar yazımızda…

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı bünyesinde TİK kamu personeli alımı olarak uzman yardımcılığı, sözleşmeli personel ve sürekli işçi unvanlarında personel alımları yapılmaktadır. Peki adaylarda aranan şartlar ve başvuru süreçleri nasıl işlemektedir?

TİKA tarafından uzman yardımcılığı unvanında yapılacak olan alımlar için adaylardan T.C. vatandaşı olması, 35 yaşını doldurmamış olması, askerlikle ilişiğinin bulunmaması, kesinleşmiş hapis cezasının olmaması, kamudan mahrum olmaması gibi genel şartlar aranmaktadır. Bunların yanı sıra uzman yardımcılığı unvanı için adayların en az Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, uluslararası ticaret, sosyoloji veya tarih lisans mezunu olması, KPSS puanı en az 75 olması, YDS puanı en az B seviyesinde olması gibi özel şartlar da aranmaktadır.

Bu şartları taşıyan adaylar kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak ön başvurularını yapabilirler. Daha sonra başvuruda istenen belgeler ise kurumun ilanda belirtmiş olduğu adrese şahsen veya posta yoluyla yapılması gerekmektedir. Başvuruların tamamlanmasının ardından unvan için KPSS puan sıralamasına ve kontenjana göre 4 katı kadar aday sınava girmeye hak kazanabilmektedir. Adaylara son olarak sözlü sınav yapılarak alım süreci tamamlanmaktadır.

TİKA tarafından sözleşmeli personel olarak alımı yapılacak olan unvanlar genel olarak mühendis, mimar, mürtecim, tercüman, bilişim personeli, büro personeli gibi unvanlarda alımlar yapabilmektedir. Bu unvanlar için adaylardan istenen şartlar unvanla ilgili olan bölüm mezunu olunması ve ilgili unvanla alakalı tecrübe sahibi olunması gibi özel şartlar aranmaktadır. Şartları taşıyan adaylar başvurularını tamamladıktan sonra sözlü sınava tabi tutulmaktadır.
TİKA tarafından ayrıca sürekli veya geçici süreli işçi alımları da yapılmaktadır.

Bu tür alımların duyurulması ve başvuruların alınması süreçleri İŞKUR aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından kurum tarafından adaylara sözlü sınav veya kura yöntemi uygulanarak bu tür alımlar da tamamlanmaktadır. İşçi alımlarında engelli personel alımı, eski hükümlü ve şehit veya gazi yakınlarından alımlar yapabilmektedir.

Anlık olarak ilanlar sitemizde yayınlanacağı üzere ücretsiz cep uygulamamızı indirin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.