Tapu ve Kadastro memur ve kamu personel alımları nasıl yapılıyor

Tapu ve Kadastro memur ve kamu personel alımları nasıl yapılıyor

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde hangi unvanlarda memur ve kamu personeli alımı süreçleri neler? Tapuda işe girmek isteyen büro personeli, teknisyen ve veri hazırlama olma şartları arasında neler bulunuyor.

İçişleri Bakanlığına bağlı Kaymakamlıklar nezdinde faaliyet gösteren Tapu ve Kadastro Müdürlükleri bünyesinde memur ve  kamu personeli alımları nasıl yapıldığı detaylarını derledik. Büro personeli, bilişim personeli, tekniker, VHKİ, hizmetli, şoför, kaloriferci gibi unvanlarda memur statüsünde alımlar yapılmaktadır. Kimler başvurabilir ve adaylardan istenen şartlar nelerdir?

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri tarafından genel olarak yılda iki defa olmak üzere merkezi atama yöntemi yani ÖSYM aracılığıyla KPSS puanı ve sıralamasına göre atama yapılmaktadır. Bunların dışında merkez ve taşra teşkilatlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda sözlü sınav sonucuna göre sözleşmeli personel alımları da yapılmaktadır. Büro personeli unvanı için adaylardan emlak, gayrimenkul gibi önlisans bölümü mezunu olmaları beklenir. Tekniker unvanı için adaylardan tapu ve kadastro lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olmaları beklenir. Bilişim personeli unvanlarına yapılan alımlarda adaylardan bilgisayar, yazılım, elektrik-elektronik veya endüstri lisans bölümlerinden mezun olması ve özellikle istenilen uzmanlıklara göre adaylardan mesleki tecrübelerinin olması istenmektedir.

Adayların bu şartları taşımaları durumunda kurumun resmi internet sitesine online olarak başvurularını yapmaları beklenir. Başvuru sırasında istenilen mezuniyet belgesi, KPSS çıktısı veya sertifika gibi belgelerin taranma yöntemiyle sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu şekilde başvurusunu tamamlayan adaylara yazılı, sözlü veya sadece sözlü sınav uygulanabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Müdürlükleri bünyesinde 2828 sayılı SÇEK kanunu kapsamında ÖSYM aracılığıyla merkezi atamalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kurum genel olarak merkezi atama yöntemiyle yılda iki defa kamu personeli alımı yapmaktadır.

Bir başka alım ise yine merkezi atama yöntemiyle EKPSS puanına göre engelli memur atamalarıdır. Bu tür atamalar ÖSYM tarafından yapıldıktan sonra ataması yapılan memur adayından yerleştirme sonuç belgesi, adli sicil, askerlik belgesi, fotoğraf, diploma ve kimlik fotokopisi, güvenlik ve arşiv araştırması formu, personel beyan formu, mal bildirimi, etik sözleşmesi gibi evrakları talep etmektedir.

İlanlara anlık ulaşmak için aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulamasını indirin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.