Kamu Denetçiliği Kurumu hangi unvanlarda personel alır

Kamu Denetçiliği Kurumu hangi unvanlarda personel alır

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından hangi unvanlara personel ataması yapmaktadır? KDK 8 unvanda personel alımı hangi şartlarda ve nasıl yapmaktadır. Bu kurumda işe girmek isteyenler araştırıyor.

TBMM bünyesinde faaliyet gösteren Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından kamu denetçiliği uzman yardımcılığı, bilişim personeli, memur, VHKİ, şoför, hizmetli, güvenlik görevlisi gibi unvanlarda alımlar yapmaktadır. Adaylarda aranan şartlar ve başvuru süreçleri nasıl işlemektedir?

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından kamu denetçiliği uzman yardımcılığı unvanı için adaylardan T.C. vatandaşı olması, 18 – 35 yaş aralığında olması ve 35 yaşını doldurmamış olması, hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat veya işletme fakültelerinden lisans mezunu olması, KPSS puanı en az 70 olması gibi genel ve özel şartlar istenmektedir.

Şartların sağlanması durumunda adaylar kurumun resmi internet sitesi üzerinden, şahsen veya iadeli taahhütlü posta yoluyla başvuruda bulunmaktadırlar. Kontenjanın 4 katı kadar adaylar kurum tarafından sınava davet edilmektedir. Sınava girmek için hak kazanan adaylar fotoğraf, mezuniyet belgesi, KPSS çıktısı, güvenlik ve arşiv formu, başvuru formu ve fotoğraflı özgeçmiş gibi belgeler kurum tarafından istenilmektedir. Daha sonra adaylara sözlü sınav yapılarak alımlar sonuçlandırılmaktadır.

KDK personel alırken dikkat edilmesi gereken durumlarda bulunuyor. bilişim personeli alımlarında adaylardan bilgisayar ve teknolojiyle ilgili mühendislik lisans bölümlerinden mezun olması, yazılım ve ilgili konularda ücret tavanı iki katı geçmeyen unvanlarda 3 yıl mesleki tecrübesi olması, diğer konularda ücret tavanı iki katı geçen unvanlarda 5 yıllık mesleki tecrübesi olması, güncel programlama dillerinden en az ikisini bilmesi ve belgelemesi gibi özel şartlar istenmektedir.

Yazılım uzmanı, ağ ve sistem uzmanı gibi unvanlarda alımlar yapılmaktadır. Bu alımların başvuruları ise yine kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru sonrası kontenjanın 10 katı kadar adaya uygulamalı, sözlü veya yazılı sınav yapılarak alım süreci tamamlanmaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından memur, VHKİ, şoför, hizmetli, güvenlik görevlisi gibi memur statüsünde yapılacak olan atamalarda ise, Örneği şoför alımlarında adaylardan en az lise mezunu olması, 35 yaşını doldurmamış olması, en az D sınıfı ehliyetinin olması, en az 3 yıl mesleki tecrübesinin olması, psikoteknik değerlendirme belgesinin olması, SRC 2 belgesinin olması gibi genel ve özel şartlar istenmektedir.

Şartları taşıyan adaylar kurumun resmi internet sitesi üzerinden online olarak başvurularını yapmaktadırlar. Akabinde adaylara sözlü veya uygulamalı sınav yapılabilmektedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.