HSK büro personeli ve memur olma şartları

HSK büro personeli ve memur olma şartları

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından hangi unvanlarda alım yapılır, kimler başvurabilir, aranan özel ve genel şartlar nelerdir? HSK büro personeli ve memur olma şartları ile birlikte alım yapılan kadro ünvanları hangileri olduğu yazımızda…

Hakimler ve Savcılar Kurulu bünyesinde Hakim ve Cumhuriyet savcısı gibi üst yönetici unvanlarında alımlar yapıldığı gibi memur statüsünde ve daimi işçi statüsünde alımlar yapılmaktadır. HSK büro personeli ve memur olma yolları hangileri olduğu yazımızda sunduk. Hakim veya Cumhuriyet savcısı alımları için hukuk mezunu kişiler veya serbest avukatlık yapan kişiler arasında ilk önce yapılan yazılı sınav ile sözlü sınava katılacak adaylar belirlenmektedir.

Yazılı sınavda başarılı olan adaylar arasında yapılacak sözlü sınav sonucu hakim veya cumhuriyet savcısı adayları belirlenmektedir. Peki memur statüsünde yapılan alımlarda adaylardan istenen şartlar nelerdir ve alımlar nasıl gerçekleştirilir?

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından zabıt katibi, memur, VHKİ, şoför, mübaşir, hizmetli, bilişim personeli, büro personeli gibi unvanlarda alımlar yapılmaktadır. Bu unvanlara başvurabilmek için adayların T.C. vatandaşı olması, 35 yaşını doldurmamış olması, kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması, kamudan mahrum bulunmaması, askerlikle ilişiğinin bulunmaması gibi genel şartlar aranmaktadır. Genel şartları taşıyan adaylardan özel şartlar da istenmektedir.

HSK tarafından karar, genelge, yönetmelik ve yazışmalar gibi iş ve işlemler yapılması nedeniyle bilgisayarla ilgili olan memur unvanlarında (memur, zabıt katibi, VHKİ, bilişim personeli, büro personeli) öncelikle bilgisayar sertifikasının olması veya bilgisayar dersini aldığına dair transkriptin olması özel şartı aranmaktadır. Ayrıca bu unvanlardaki alımlarda uygulamalı klavye sınavı da yapılmaktadır. Uygulama sınavında başarılı olan adaylara ise sözlü sınav yapılarak kazanan adaylar belirlenmektedir.

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından temizlik görevlisi, ısıtma ve sıhhi tesisatçı, elektrikçi, mobilyacı, bahçıvan, şoför, bilgisayar teknolojisi teknikeri unvanlarında daimi işçi alımları da yapılmaktadır. Bu alımlar için yukarıda belirtilen genel şartların yanında unvana göre özel şartlar istenmektedir. Örneğin şoför unvanı için sürücü belgesinin bulunması veya elektrikçi, mobilyacı, sıhhi tesisatçı için sertifika veya ilgili meslek lisesi bölümlerinden mezuniyet aranmaktadır.

Aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulaması ile ilanlara anlık ulaşın.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.