Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı başvuru şartları ve şekli

Gençlik ve Spor Bakanlığı personel alımı başvuru şartları ve şekli

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yapılan personel alım nasıl olmaktadır. Kimler başvurabilir ve adaylarda aranan şartlar nelerdir? GSB kamu personeli alımı başvuru için adaylar hangi durumlara sahip olması gerekiyor.

Bakanlık tarafından yayımlanan ilanlarda yurt yönetim personeli, antrenör, spor uzmanı, gençlik çalışanı, mühendis, avukat, memur, VHKİ, tekniker, şef, şube müdürü, çözümleyici, programcı, bilişim personeli ve istatistikçi unvanlarına alımlar yapılmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından genel olarak yılda 2 defa alım gerçekleştirilmektedir. Ancak pandemi nedeniyle alımlar bu süreçte yılda 1 defaya düşmüş durumdadır. Bakanlık tarafından uygun görülen kadrolara alımlar nasıl olur ve istenen şartlar nelerdir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu da Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bulunmaktadır. KYK’ya yapılan yurt yönetim personeli unvanı için adaylardan KPSS en az 60 puan almış olması, 65 yaşından büyük olmaması ve emekli olmaması gibi özel şartlar aranmaktadır. Bu unvan için başvuran adayların öncelikle kontenjanın 4 katı kadar bulunan sıralama içerisine girmesi beklenir.

Yurt yönetim personeli ve benzer nitelikteki kamu personeli alımlarında Gençlik ve Spor Bakanlığı genel olarak kurumun resmi sitesi üzerinden başvuruları almaktadır. Bu başvurularda istenen belgeleri de internet ortamı aracılığıyla istemektedir. Bu şekilde başvurusunu tamamlayan ve sıralamaya giren adaylar için Bakanlık tarafından sözlü sınav uygulaması yapılarak asil ve yedek adaylar belirlenmektedir.

Yine Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde en büyük alımlar antrenör unvanında olmaktadır. Bu unvana başvurabilmek için adayların öncelikle üniversitelerin beden eğitimi ve spor yönetimi lisans bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bu unvan için adaylardan genel şart olarak ise T.C. vatandaşı olması, kamudan mahrum bulunmaması, herhangi bir hapis cezasının bulunmaması, başvuru tarihi itibariyle 60 yaşını doldurmamış olması ve askerlikle ilişiği bulunmaması gibi genel şartlar aranmaktadır.

Belirtilen şartları taşıyan adaylardan E-devlet üzerinden istenen belgelerin taratılması suretiyle başvurularını tamamlamaları beklenmektedir. Başvuru sonrası KPSS sıralaması ve kontenjan durumuna göre sözlü sınav için 5 katı kadar aday davet edilmektedir. Daha sonra yapılan sözlü sonrası asil ve yedek adaylar belirlenmektedir.

Adaylar ilanlara anlı ulaşmak için aşağıda bulunan cep uygulamasını indirin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.