Sayıştay memur alımı nasıl yapıyor! Başvuru koşulları neler

Sayıştay memur alımı nasıl yapıyor! Başvuru koşulları neler

Sayıştay Başkanlığı bünyesinde hangi unvanlarda alımlar yapılmaktadır? Adaylarda aranan şartlar nelerdir ve başvuru süreçleri nasıl gerçekleşir? Sayıştay memur alımı nasıl ve hangi unvanlarda yapıyor.

Sayıştay Başkanlığı memur alımı hangi şartlarda ve nasıl yapıyor. Sayıştay Başkanlığında işe girmek isteyenler hangi yolları izleyecek. Denetçi yardımcılığı, memur, büro personeli, VHKİ, okul öncesi öğretmeni, çocuk gelişimcisi, teknisyen, bilişim personeli gibi unvanlarda alımlar yapılmaktadır.

Yine bu alımların yanı sıra sürekli işçi alımları da yapılmaktadır. Peki bu alımlara kimler başvurabilir ve adaylarda aranan şartlar nelerdir?

Sayıştay tarafından genel olarak denetçi yardımcılığı alımları için adaylardan T.C. vatandaşı olması, 35 yaşını doldurmamış olması, siyasal bilgiler, hukuk, işletme, iktisat, iktisadi ve idari bilimler lisans bölümlerinin birinden mezun olması gibi genel ve özel şartlar aranmaktadır. Bu şartları taşıyan adaylara ÖSYM aracılığıyla ön eleme yazılı sınavı yapılır. Başvurular ÖSYM aracılığıyla yapılmaktadır. Yazılı sınavda başarılı olan adayların el yazısıyla fotoğraflı özgeçmiş formu doldurarak kurumun ilanda belirteceği adrese şahsen veya posta yoluyla başvurularını yapmaları gerekmektedir. Daha sonra adaylara sözlü sınav uygulanmaktadır.

Sayıştay Başkanlığı Ankara bünyesinde genel olarak memur statüsünde alımı yapılan diğer unvanlarda (büro personeli, okul öncesi öğretmeni, çocuk gelişimcisi, teknisyen, bilişim personeli, memur, VHKİ gibi unvanlar için) adaylardan büro personeli unvanına herhangi bir lisans bölümü mezunu olunması veya önlisans bölümü mezunu olunması, KPSS puanı en az 70 olması gibi özel şartlar aramaktadır.

Okul öncesi öğretmenliği, çocuk gelişimcisi, teknisyen gibi unvanlarda ise adaylardan unvan için ilgili lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olunması ve KPSS puanı en az 70 olması gibi özel şartlar aranmaktadır. Bu şartları taşıyan adaylar başvuru formu, KPSS belgesi, diploma fotokopisi ve fotoğraflı özgeçmişlerini başkanlığın belirteceği adrese şahsen veya posta yoluyla ileterek başvurularını tamamlamaları istenmektedir. Daha sonra adaylara sözlü sınav uygulanarak alım süreci tamamlanmaktadır.

Sayıştay Başkanlığı tarafından İŞKUR aracılığıyla sürekli işçi alımları yapılmaktadır. Duyuru ve başvuruları İŞKUR üzerinden alınmaktadır. Burada engelli personel çalıştırılması veya mahkum olanlara da istihdam sağlanabilmektedir. Bu tarz alımlarda temizlik personeli, çağrı merkezi elemanı, yazılım mühendisi, sistem uzmanı, sistem ve ağ uzmanı gibi unvanlarda sürekli işçi alımları yapılmaktadır. Sürekli işçi alımlarında İŞKUR aracılığıyla kura sonucu veya sözlü sınav sonucu alımlar tamamlanabilmektedir.

Sayıştay Başkanlığı ve tüm kamu ilanları ücretsiz cep uygulaması aşağıda bulunmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.