Milli Saraylar Başkanlığı memur alımları nasıl yapılıyor?

Milli Saraylar Başkanlığı memur alımları nasıl yapılıyor?

Milli Saraylar Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren MSİB memur alımları nasıl yapılmaktadır? MSİB görevleri ve MSİB bünyesine memur alımı hangi unvanlarda yapılıyor? MSİB personel adaylarının taşıması gereken şartlar neler?

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı memur alımları genelde adından da anlaşılacağı üzere önceki Türk devletlerinden kalan eserlerin bakım ve onarımını yaparak ileri nesillere kalıcılığını sağlamak üzeredir.

Bu kapsamda personel alımları genel olarak sürekli işçi alımları şeklinde olmaktadır. Bunun yanı sıra devlet kurumu olması nedeniyle memur statüsünde de alımlar yapmaktadır.

Daimi işçi olarak el dekor ustası, döküm ustası, model kalıp ustası, demir teneke ustası, inşaat ustası, iskele ustası, kalemkar ustası, kurşun ustası, marangoz, parke-cila ustası, şutuk ustası, taş ustası, temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi gibi unvanlarda personel alımları yapılmaktadır.

Memur alımı ilanları ile memur statüsünde ise müze görevlisi, tekniker, restoratör, memur, mühendislikler, VHKİ, hizmetli, şoför, kaloriferci gibi unvanlarda alımlar yapmaktadır.

Bunların yanı sıra EKPSS puanına göre engelli memur alımları da yapmaktadır.

milli-saraylar12.jpg

Milli Saraylar Tarafından memur alımlarında adaylarda aranan şartlar nelerdir?
Milli Saraylar alacağı unvana göre adayların;

T.C. vatandaşı olması,

Askerlikle ilişiğinin bulunmaması,

Kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması,

Kamudan mahrum bulunmaması gibi genel şartlar aranmaktadır.

Bunların yanı sıra başkanlık tarafından unvana göre mezuniyet, sertifika, mesleği icra ettiğine dair belge gibi özel şartlar da isteyebilmektedir.

Yine başkanlık tarafından unvana göre yazılı, sözlü ve uygulamalı sınavlar yapılabilmektedir. Örneğin el dekor ustası, döküm ustası, model kalıp ustası gibi unvanlarda zanaatı elden çıkan ürün olması nedeniyle uygulamalı bir sınav yapabilmektedir.

Sürekli işçi alımları İŞKUR aracılığıyla ve başkanlığın resmi sitesi üzerinden duyurulmaktadır.

MSİB tarafından memur statüsünde yapılacak olan alımlarda merkezi atama veya sözlü sınav yapılarak alımlar gerçekleştirilmektedir. Burada da adaylardan başvuracakları unvana göre özel ve genel şartları taşımaları beklenir. Başvurusunu tamamlayan adaylar yapılan sözlü sınav sonucu seçilerek göreve başlatılır.

Milli Saraylar tarafından bir başka alım ise engelli memur alımlarıdır. Bunlar da genel olarak merkezi atama yani EKPSS puanına göre sıralama sonucu ve engel durumuna göre atamadır. Bu tür memur atamaları da ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.