KGM Memur ve Kamu işçi alımı hangi şartlarda yapıyor

KGM Memur ve Kamu işçi alımı hangi şartlarda yapıyor

Karayolları Genel Müdürlüğü memur ve kamu işçi alımı hangi şartlarda yapıyor. KGM personel alımları hangi unvanlarda olur? Kimler başvurabilir? Adaylarda aranan şartlar nelerdir?

Karayolları Genel Müdürlüğü memur ve kamu işçi alımı şartları arasında neler bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından KPSS A gurubunda mühendislikler (inşaat, elektrik, bilgisayar, makine vs.), yazılım mühendisi, matematikçi, şehir plancısı unvanlarında, KPSS B gurubunda ise memur, tekniker, teknisyen, VHKİ, hizmetli, güvenlik görevlisi gibi unvanlarda alımlar yapmaktadır. Bunların yanı sıra işçi alımlarını da İŞKUR aracılığıyla yapmaktadır.

Peki KPSS A ve B gurubunda yapılan alımlar ile işçi alımlarına kimler başvurabilir?

KGM bünyesinde mühendislikler genel olarak sözlü sınav sonucu alınmaktadır. Burada adaylardan KPSS puanı en az 70 olması, YDS puanı en az B veya C seviyesinde olması, istenen mühendislik bölümü mezunu olunması (inşaat, elektrik, bilgisayar, makine vs.), askerlikle ilişiği olmaması, 35 yaşın doldurmamış olması, seyahat veya arazide çalışmaya elverişli olması gibi özel ve genel şartlar istenmektedir.

Yine yazılım mühendisi için de YDS puanı en az B veya C seviyesinde olması beklenmektedir. Şartları taşıyan adaylar kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Daha sonra kontenjanın 3 katı kadar aday sözlü sınava davet edilmektedir.

KGM tarafından KPSS B gurubundaki alımları ise genel olarak ÖSYM aracılığıyla merkezi atama yöntemiyle yapmaktadır. Kurum merkez veya taşra teşkilatlarındaki ihtiyaca göre kadroları belirleyerek merkezi atamayla bu açığını gidermektedir. Burada adaylardan mezuniyet şartı yanı sıra KPSS puan yüksekliği ve sıralamasının olabildiğinde üst noktada olması önem arz etmektedir. Bu şekilde merkezi atama yöntemiyle adaylar KPSS B gurubunda atanabilmektedir.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işçi alımları da İŞKUR aracılığıyla yapılmaktadır. Kurum İŞKUR aracılığıyla duyuru ve başvuruları aldıktan sonra sözlü sınav veya kura yöntemiyle işçi alımlarını da tamamlamaktadır. İşçi alımlarında KGM tarafından engelli personel ve hükümlü çalıştırılması da yapılmaktadır.

Açıktan ve merkezi atamalar kapsamında tüm kamu kurumu ilanlarını kaçırmamak için aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulamasını indirerek haber alabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.