Karayolları (KGM) Sınavsız Memur Olma Yolları

Karayolları (KGM) Sınavsız Memur Olma Yolları

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sınavsız memur alımı nasıl yapılır. Bu alanda memur olarak çalışmak istiyorsanız istenen şartları sağlıyor olmalısınız. Karayolları personel alımı için adaylarda aranan özellikler neler?

Karayolları sınavsız memur olma yolları konusu ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Öncelikle Karayolları Genel Müdürlüğü sınavsız memur alımı için iş ilanları yayımlıyor. KGM personel alımı ile ilgili şartları açıkladı. İş ilanına başvuru yapacak adayların şartlara uygun olması gerekiyor. Sınavsız memur alımı Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni (VHKİ) unvanında yapılıyor. Peki, Karayolları sınavsız memur olma şartları nelerdir? 

Karayolları Sınavsız Memur Olma Şartları

Karayolları sınavsız memur olma şartları aşağıda yer alıyor.

18 yaşını doldurmuş olmak ve bir meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olmak, Türk Medeni Kanununun 12. maddesine göre kazai rüşt kararı almak şartıyla Devlet memurluklarına atanabilirler. Kazai rüşt kararının tercih işlemlerinin son günü itibari ile alınmış olması gerekmektedir.

Sunulacak kılavuzda yer alan “kadroları” tercih edecek adaylar için; Türk Ceza Kanununun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, dolandırıcılık, irtikâp, rüşvet, zimmet, hırsızlık, sahtecilik, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama ya da kaçakçılık suçlarından mahkum olmamak gerekiyor.

Taksirli suçlar dışında ağır hapis ya da 6 aydan fazla hapis cezası alan ve affa uğramış olsalar da Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar, ihtilas, zimmet, rüşvet, irtikap, hırsızlık, sahtecilik, dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı ya da şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan ya da istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma ve son olarak Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak gerekmektedir.

Yukarıda KGM memuru olmak için aranan şartlar hakkında bilgiler yer almaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum