Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı memur ve personel alımı şartları

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı memur ve personel alımı şartları

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde kamu personeli alımları nasıl yapılmaktadır, başvuru süreci ve kimler başvurabilir? Memur ve personel alımlarına ilişkin adaylar hangi yolları izlemektedir.

Ülkemizde yaşanan son gelişmelerde görüldüğü üzere yerli ve milli enerjiye olan yatırımlar artmaktadır. Bu da iş ve işçi açığını getirmektedir. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar için sahada ve kurum nezdinde çalışmalar yapılmaktadır. Saha çalışmaları için genel olarak mühendis, memur ve personel alımları yapılmaktadır. Yine kurumun ihtiyacına göre bakanlık ve taşra teşkilatlarında çalıştırılmak üzere kamu personeli alımları da yapılmaktadır. Peki kimler başvurabilir ve aranan şartlar nelerdir?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından sahada yapılan arama tarama faaliyetleri kapsamında birçok mühendis alımı yapılmaktadır. Elektrik elektronik mühendisliği, maden mühendisliği, jeoloji mühendisliği, bilgisayar veya yazılım mühendisliği, makine mühendisliği gibi dallarda alımlar yapılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere adayların öncelikle ilgili mühendislik bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir.

Bakanlık tarafından merkez veya taşra teşkilatlarında yapılacak olan kamu personeli alımlar için ise merkezi atama veya mülakat sistemi uygulanabilmektedir. Kamu personeli alımlarında unvana göre istenen diğer özel şartların taşınması gerekmektedir. Örneğin büro personeli alınacağı takdirde bilgisayar sertifikasına sahip olması, şoför alınacağı takdirde belirlenen sürücü belgesine sahip olunması gibi özel şartlar adaylardan istenmektedir.

Yine adaylardan genel nitelik olarak 35 yaşını doldurmamış olması, T.C. vatandaşı olması, herhangi bir hapis cezası almamış olması, kamudan mahrum bulunmaması, askerlikle ilişiği bulunmaması gibi şartlar aranmaktadır.

Başvuru süreci ve alımlar:

Adaylardan öncelikle kurumun resmi internet sitesindeki başvuru formunu doldurmaları ve buna ek olarak KPSS çıktısı, mezuniyet belgesi, özgeçmiş gibi belgelerin doldurularak kuruma şahsen veya posta yoluyla başvurması beklenmektedir.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından ilan edilen kadrolara yapılacak olan alımlarda öncelikle KPSS puanı büyük önem arz etmektedir. Genel olarak alınacak olan kontenjanın 4 katı kadar aday sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadır. Sınava katılmaya hak kazanan adaylar arasında yapılan sözlü mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir ve sınav bu şekilde sonuçlandırılır.

Bakanlık tarafından merkez ve taşra teşkilatlarında çalıştırılmak üzere İŞKUR aracılığıyla temizlik işçisi veya beden işçisi alımları da yapılabilmektedir. Bu alımlar da genel olarak kura veya sözlü sınav şeklinde olmaktadır.

Kılavuzlar aralıklarla ihtiyaca göre yayınlanmaktadır. Bu alımları kaçırmamak için aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulamamızı indirerek anlık haber alabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.