Bakan Açıkladı: İçişleri Bakanlığı 77 Yeni Personel Alımı Yapacak

Bakan Açıkladı: İçişleri Bakanlığı 77 Yeni Personel Alımı Yapacak

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya tarafından yeni personel alımı yapılacağına dair detaylar açıklanmıştır. Bakan tarafından yapılan açıklamaya göre, 77 personel alımı yapılacaktır. Güncel yapılmış olan açıklama ve detayları haberimizde verilmiştir.

Yeni Personel Alımı İş İlanları Açıklaması

İçişleri Bakanlığı'na 77 personel alımı yapılıyor bakan Ali Yerlikaya tarafından sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, sınav ile alım yapılacağı belirtilmiştir. Konuya ilişkin yapılan güncel açıklama şu şekilde verilmiştir:

"Kaymakam olup İçişleri Bakanlığı ailemize katılmak isteyen, geleceğin mülki idare amiri olarak vatanımıza hizmet etmeyi arzulayan kıymetli arkadaşlarım. Beklediğiniz haberi paylaşıyorum; Kaymakamlık Sınavımızı 3 Aralık 2023'te yapıyoruz ve 77 kaymakam adayı alıyoruz. Başvuru şartlarını önümüzdeki günlerde duyuracağız. Siz şimdiden çalışmaya başlayın." Dedi.

Kamu Personel Alımı Eğitim Şartı Nedir?

Lisans düzeyinde; Uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji, hukuk fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Ayrıca üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ve tarih bölüm mezunları da başvuru yapabilir.

Kaymakam Nasıl Olunur?

Üniversite Eğitimi: İlk adım olarak, kaymakam olmak isteyenlerin lisans düzeyinde bir üniversite programından mezun olmaları gerekmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS): Kaymakam olabilmek için KPSS'ye girmek ve başarılı olmak gerekmektedir. Kurum tarafından açıklanacak olan müracaat kılavuzu ile puan türü ve taban puan netlik kazanacaktır.

Kaymakam Adaylığı Sınavı: KPSS'yi geçen adaylar, Kaymakam Adaylığı Sınavına katılmaya hak kazanır. Bu sınav, genel kültür, genel yetenek ve iktisat-finans konularını içerir. Sınav sonuçlarına göre başarılı olan adaylar, kaymakam adayı olarak atanır.

Kaymakam Adaylığı Eğitimi: Kaymakam adayları, atanmalarının ardından Kaymakam Adaylığı Eğitimi'ne tabi tutulurlar. Bu eğitim, Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenir ve adayların kamu yönetimi, hukuk, toplum bilimleri ve benzeri konularda eğitim almalarını sağlar.

Staj: Kaymakam adayları eğitimlerinin ardından bir süre stajyer kaymakam olarak görev yaparlar. Staj süreci boyunca kaymakamın gözetiminde kamu hizmetlerine katkıda bulunurlar.
Kaymakamlık Sınavı: Kaymakam adayları stajlarını tamamladıktan sonra Kaymakamlık Sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavı başarıyla geçen adaylar, kaymakam olarak atanabilirler.2023 Yılı İtibariyle

Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

2023 yılının ocak ayı itibari ile yeni işe başlayan kaymakam ortalama 30 bin TL maaş almaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum