Adalet Bakanlığı CTE 50 İdare Memuru Alımı Kılavuzu

Adalet Bakanlığı CTE 50 İdare Memuru Alımı Kılavuzu

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 50 idari memur alımı yapacağını duyurdu. CTE söz konusu alım, kamu personeli olma hayali kuran adaylar için önemli bir fırsat sunuyor. Peki, Adalet Bakanlığı idari memur alımı başvuru şartları neler.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 50 idare memuru alımı kılavuzu yayınlandı. Kılavuzu ilanın sonunda sunduk.

Adayların, başvurularını değerlendirmeye alabilmek için aşağıdaki genel ve özel şartları taşımaları gerekmektedir:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

Türk Ceza Kanunu'nun 53. maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak, muaf olmak veya askerlikle ilişiği bulunmamak.

Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç almak.

CTE Personel Alımı Özel Şartlar:

2022 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)'nden KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak.

En az dört yıllık eğitim veren üniversitelerin hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak.

Başvuru Süreci ve Yöntemi:

Başvurular 24 Haziran 2024 ile 28 Haziran 2024 tarihleri arasında saat 17.30’a kadar e-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım veya Kariyer Kapısı (https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr) adresi üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde başvuru tarih aralığında aktif hale gelecek olan iş başvuru ekranını kullanarak yapacaklardır.

İstenen Belgeler:

Mezuniyet belgesi.

KPSS sonuç belgesi.

Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Vesikalık fotoğraf.

Diğer (Başvuru kılavuzunda belirtilecek).

Sınav Süreci:

İdari memur alımı, KPSS puanı ve mülakat olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. KPSS puanı yüksek olan adaylar arasından belirlenen kontenjanın üç katı aday, mülakata çağrılacaktır. Mülakat tarihi ve yeri, Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden duyurulacaktır.

Sınav Konuları:

Genel Kültür ve Genel Yetenek

Alan Bilgisi (Hukuk, İktisat, Maliye vb.)

Yabancı Dil (İngilizce)

Sonuçlar:

Sınav sonuçları, Adalet Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden ilan edilecektir. Adaylar, sınav sonuçlarına itirazlarını belirtilen süreler içerisinde yapabileceklerdir.

Tavsiyeler:

Adayların, başvuru kılavuzunu dikkatlice inceleyerek başvuru şartlarını ve sürecini anlamaları gerekmektedir.

KPSS'den yüksek bir puan almak, adaylara sınavda önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Mülakat aşamasına çağrılan adayların, kendilerini iyi bir şekilde hazırlamaları ve özgüvenli bir şekilde mülakata katılmaları önerilir.

Adalet Bakanlığı Kamu memur alımı, kariyer hedefleri doğrultusunda kamu sektöründe yer almak isteyen adaylar için önemli bir fırsattır. Bu kılavuzda yer alan bilgiler ışığında hazırlıklarını yapan adaylara başarılar dileriz.

Başvuru kılavuzu

Kaynak:Kamu Personeli Alımı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.