Youtube Facebook İnstagram İnternet Fenomenlerine 15 Vergi Geliyor

Youtube Facebook İnstagram İnternet Fenomenlerine 15 Vergi Geliyor

Facebook İnstagram İnternet Youtube Fenomenlerine sosyal medyada gelir kazananlara yüzde 15 vergi getirileceği duyuruldu. Kesintiler hangi matrah üzerinden alınacağı detayları 64 maddelik yasanın içerisinde olacak.

Sosyal medyada yeni dönem başladı, youtube olmak üzere tüm sosyal medya platformlarından geliri 650 bin lirayı aşanlara beyanname verileceği, yüzde 15 vergi alınacağı belirtildi.

64 maddelik yasa teklifi meclis plan ve bütçe komusyonunda kabul edildiği belirtildi. Facebook İnstagram İnternet Youtube Fenomenlerine ve internet sitelerine bu vergiler gelecek.

Başkan yardımcısı idris şenyurt ''Bu oran tespit edilirken bu tarz faaliyette bulunanların karlılık oranlarını tespit ettik ve bu oranlara göre vergi yükü nedir onu tespit ettik. Baktığımızda vergi yükü ortalama 15, 16 ve 17 civarındaydı, buna göre 15 belirlendi. Çok yüksek belirlendiği zaman bu insanlar yurtdışında da bu faaliyette bulunabilirler. Yurtdışında şirket kurup düşük vergi oranlı ülkelerde faaliyet yapabilirler'' açıklamasında bulundu.

Youtuber, uygulama geliştiricilerin kazanca konu mal ve hizmet teslimleri KDV'den muaf olacakları belirtilmiştir.

Şenyurt ''Bu oran tespit edilirken bu tarz faaliyette bulunanların karlılık oranlarını tespit ettik ve bu oranlara göre vergi yükü nedir onu tespit ettik. Baktığımızda vergi yükü ortalama 15, 16 ve 17 civarındaydı, buna göre 15 belirlendi.

Çok yüksek belirlendiği zaman bu insanlar yurtdışında da bu faaliyette bulunabilirler. Yurtdışında şirket kurup düşük vergi oranlı ülkelerde faaliyet yapabilirler" açıklamalarındada bulundu.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.