Vahit Kirişçi Yeni Tarım Bakanı! Tarım Bakanı görevden alındı

Vahit Kirişçi Yeni Tarım Bakanı! Tarım Bakanı görevden alındı

4 Mart 2022 resmi gazete atama duyurusuna göre yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ismi oldu. Atama kararına göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ görevden alınmış oldu.

Resmi gazete 4 Mart 2022 duyurusuna göre Tarım ve Orman Bakanı değişti. Yeni Bakan Vahit Kirişçi olurken eski bakan Bekir Pakdemirli görevinden alındı.

Resmi Gazete Sayı: 31768

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı

Karar: 2022/86

Görevden af talebi kabul edilen Bekir PAKDEMİRLİ görevden alınarak Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit KİRİŞÇİ Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 üncü ve 106 ncı maddeleri gereğince atanmıştır.

3 Mart 2022 Recep Tayyip ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI.

Vahit Kirişçi’yi tanıyalım

Tarım Orman Bakanı Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960'da, Kahramanmaraş'ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi.

Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi.

İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.