Türkiye İstatistik Kurumu Kamu Personeli Olma Başvuru Şartları

Türkiye İstatistik Kurumu Kamu Personeli Olma Başvuru Şartları

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından personel alımlarına dair başvuru şartları nelerdir? Hangi unvanlara alım yapılıyor? TUİK kamu personeli alımı hangi şartlarda ve nasıl yapıyor. Diğer tüm detaylar ayrıntılarıyla haberimizde...

Cumhurbaşkanlığına bağlı şekilde faaliyetlerini yürüten Türkiye İstatistik Kurumu özel bütçeli bir kamu kurumu olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Kurum tarafından KPSS-A ve KPSS-B gruplarında kamu personeli alımı yapılmaktadır. Peki hangi unvanlarda alımlar yapılır ve bu unvanlara kimler başvurabilir?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Uzman Yardımcısı unvanına yapılacak olan alımlar, KPSS-A grubunda yapılmaktadır. Bilindiği üzere KPSS-A grubu için lisans mezunu olunması gerekmektedir. TÜİK bünyesinde alınan uzman yardımcısı unvanı için ise en az dört yıllık iktisat, siyasal bilgiler, işletme, hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim fakülteleri ile istatistik, mühendislik, matematik, kimya veya fizik bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra ek olarak da adaylardan yabancı dil sınavında Arapça, Çince, Rusça, Almanca, Fransızca, İspanyolca veya İngilizce dillerinde en az 50 puanının da bulunuyor olması gerekiyor.

Kurum tarafından KPSS-B grubunda yapılan alımlarda ise mühendis, matematikçi, istatistikçi, VHKİ, sosyolog, memur, ekonomist, grafiker, tekniker veya teknisyen gibi diğer kadrolardan alımlar yapılmaktadır.

Bu tür alımlar kurum tarafından genel olarak yıl içerisinde iki (2) kez yapılmaktadır. Kurum tarafından resmi internet sitesi ve diğer resmi kurumlar aracılığıyla personel alımı ilanlarına çıktıktan sonra adaylardan başvuruları almaktadır. Yukarıda belirttiğimiz özel başvuruların yanı sıra adaylardan genel şartlar olarak T.C. vatandaşı olması, 18 yaşını doldurmuş olması, hakkında kesinleşmiş bir ilamının bulunmaması, ve sair gibi genel şartlar aranmaktadır.

Kurum tarafından KPSS-A grubunda yapılan uzman yardımcılığı sınavı için adaylara sözlü mülakat yapılması yanında yazılı sınavda uygulanabilmektedir. KPSS-B grubunda yapılan alımlarda ise kurum tarafından genel olarak merkezi atama yöntemi seçilebilmektedir. Bu da bilindiği üzere ÖSYM Kurumu başkanlığı tarafından KPSS puanı sıralaması ve yukarıda belirtilen aranan niteliklerin taşınmasıyla birlikte adayların yerleştirmeleri merkezi olarak yapılmaktadır.

tuik-personel-alimi.jpg

Kamu Kurum bünyesinde bunların yanı sıra diğer iş ve işlemler için farklı personeller de alınmaktadır. Bunlar temizlik ve güvenlik gibi unvanlarda olabilmektedir. İşçi statüsünde yapılacak olan alımların kurum tarafından yapılabileceği gibi İŞKUR aracılığıyla da alımlar yapılabilmektedir. Adayların bu tarz haberlerin devamı ve kurum tarafından verilebilecek olan personel alım ilanlarına dair tüm haberleri alabilmeleri için sitemizi ve haberlerimizi takip etmeleri büyük önem arz etmektedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum