Sınava Girecekler Dikkat! ÖSYM Sistem Değişikliği

Sınava Girecekler Dikkat! ÖSYM Sistem Değişikliği

KPSS sınavına girecekler dikkat. ÖSYM sistem değişikliği yapıyor. 2022 Yılında yapılan KPSS sınavının iptal olmasının ardından ÖSYM tarafından sistem değişikliği yapılacaktır. 2022 yılı ÖSYM sınav takvimi KPSS sınavına girecek olan adaylar için duyurulmuş

2022 yılı 31 Temmuzda Yapılan KPSS Lisans sınavının iptal olması ile ÖSYM başkanlığı tarafından önümüzdeki ayda tekrar girecekleri sınav için Takvim Adaylara duyurulmuştur. ÖSYM Soru hazırlama sistemi için köklü olarak değişiklik yapacağı belirtilmiştir. Yapılacak olan sınavlar için milyonlarca adayların Katılması sonucu yapılacak olan sınavın KPSS YKS ALES ve DGS sınavlarında devlet kurumları ortak çalışacağı belirtilmiştir. Sonuç alarak ise devlet tarafından yapılan denetleme kurulu raporuna göre hareket edilip ona göre karar alınacaktır.

31 Temmuz 2022 tarihinde yapılan sınav iptalinin ardından ÖSYM sistem değişikliği yapacaktır. Milyonlarca vatandaşın girdiği KPSS genel yetenek ile genel kültür oturumlarında çıkan sorular la bir yayınevinin deneme kitapçılarında sorulan sorularla aynı olması sonucunda KPSS sınavı iptal edilmiştir. Sınavın iptal edilmesinden sonra ÖSYM başkanı Görevden alınmıştır. İptal olan KPSS sınavı için denetlemeler devam etmektedir.

Önümüzdeki yıllarda ve günde yapılacak olan KPSS sınavı için aynı şekilde bir durumla karşı karşıya kalınmasın diye bu tür olayların yaşanmaması için ÖSYM köklü olarak sistem değişikliği yapacaktır.

KPSS Sınavı İçin Yeni Sistem Hazırlanacak Mı?

Cumhurbaşkanı talimatıyla sınav ile ilgili olarak Devlet Denetleme Kurulu tara rafından görevlendirilen Müfettişler tarafından incelemeler 2 haftadır devam ederken yapılan incelemede ise KPSS sorularının dışarı sızdırılıp sızdırılmadığı araştırması halen devam ediyor. İptal edilen KPSS sınavı için Eylül Ayında yapılacak olan yeni sınav ile yeni sorular soru havuzundan alınan sorular kullanılacağı belirtildi. Önümüzdeki yıllar için ise yapılacak olan KPSS YKS ALES ve DGS sınavları için de geniş kapsamlı yeni sınav havuzu oluşturulacaktır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum