Sağlık Bakanlığı 36 Bin Personel Alımı TBMM Gündemine Alındı

Sağlık Bakanlığı 36 Bin Personel Alımı TBMM Gündemine Alındı

Sağlık Bakanlığı tarafından alımı yapılacak sağlık personeli alımı ile ilgili sıcak gelişme yaşandı. Sağlık Bakanlığı 36 bin personel alımı ilanı TBMM gündemine alındı. Yakın zamanda ilana çıkılacak ve personel alımları olacak.

Sağlık Bakanlığı 36 Bin Personel Alımı TBMM Gündemine Alındı!

Memurlar.net haberine göre Sağlık alanında eleman temininde sıkıntı çekilen yerlerde sözleşmeli pozisyon sayısının 27 binden 36 bine çıkarılmasını da içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını bildirdi.

Usta, Meclis'te yaptığı açıklamada, kanun teklifinde 28 maddenin yer aldığını belirtti.

Anlık Sağlık Bakanlığı sağlık personeli alımı ilanlarına ulaşmak için ücretsiz cep uygulamamızı indirin veya sosyal medyalarımızı takibe alın.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kanun teklifinin ebelerin görev tanımının güncellenmesi, hastaların ilaç teminin kolaylaştırılmasına yönelik düzenlemeler, sağlık personeli ödemeleriyle ilgili düzenlemeler başta olmak üzere pek çok konu başlığını içerdiğini söyleyen Usta, teklifle mesleğini serbest olarak icra eden diş tabiplerinin ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde birer tane daha diş tabibi çalıştırabilmelerine izin verildiğini anlattı.

Teklifte ebelerin görev tanımlarının güncellendiğini, ebelerin normal doğuma daha aktif katılmalarını düzenleyen bir madde bulunduğunu kaydeden Usta, "Bunun sayesinde ülkemizde artan sezaryen oranlarının düşürülmesi ve normal doğum oranlarının artırılmasıyla ilgili çok daha büyük bir ivme kazanacağımızı ve ebelerimizin etkinliğinin arttırılmasıyla beraber onların da kendi çalışma ortamlarında çok daha mutlu olacaklarını düşünüyoruz." diye konuştu.

Acil tıp ana dal uzmanlığının, yoğun bakım yan dal uzmanlığı yapılabilmesine ve sosyal pediatri yan dalının çocuk sağlığı ve hastalıkları ana dalına bağlı olarak ihdas edilmesine dair bir teklifleri olduğunu dile getiren Usta, "Hem acil tıp hekimlerimizin hem de sosyal pediatri alanında kendisini yetiştirmiş ve geliştirmiş olan hekimlerimizin yan dal uzmanlığı olarak çalışmalarına ciddi katkı sağlayacaktır." dedi.

Usta, teklifte, beşeri tıbbi ürün imaline ve bu maksatla laboratuvar veya fabrika açmaya yetkili tüzel kişilerin taşıması gereken nitelik ve koşulların Sağlık Bakanlığınca belirlenmesine, uluslararası uygulamalar da gözetilerek ilaç analizlerinin piyasaya arz sonrasında yapılmasına, ruhsatlandırma sürecinin hızlandırılarak hastaların ihtiyaç duydukları ilaca daha hızlı erişiminin teminine ve mevzuatın Dünya Sağlık Örgütü mevzuatlarıyla uyumlaştırılmasına, yerli ve milli ilaç üretimlerinin de hızlandırılmasına vesile olacak bir düzenlemenin mevcut olduğunu kaydetti.
Usta eczaneler, ecza depoları, ecza ticarethaneleri, ecza imalathaneleri ve laboratuvarın teftişinde sadece hekimlerin değil, eczacıların da yetkilendirilmesi konusunda bir maddenin de yer aldığını dile getirdi.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum