Polis Alımı Lise Mezunu Kanunu TBMM Gündeminde!

Polis Alımı Lise Mezunu Kanunu TBMM Gündeminde!

TBMM gündemin de polis alımı eğitim şartlarına ilave karar alınması gerektiği yönünde görüşmelere başlanacak! TBMM tarafından karar olumlu sonuçlanırsa lise mezunu adaylar polis alımları başvurularına, başvuru yapabilecekler. İşte detaylar...

TBMM gündeminde, Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlanacak. TBMM tarafından teklif kabul edilirse 1 Ocak 2023 tarihinde itibaren lise mezunu adaylar da polis alımı başvurularını başvurabilecekler. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olmak isteyen lise mezunları için gerekli bilgiler sizlere sunulmuştur.

cerik2.jpg

Lise Mezunları Polis Mi Olacak?

TBMM görüşülecek teklife göre: Polis Akademisi bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak. Fakültenin esas öğrenci kaynağı, sınavların yapıldığı yıl 1 Ocak tarihi itibarıyla 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okulların mezunları olacak.

Polis alımı 29. POMEM (en son polis alımı kılavuzu)başvuru şartlarına göre lisans ve önlisans mezunu adaylar arasından yapılmaktadır. Adaylar KPSS puan şartı istenmekle beraber, lisans için P3 önlisans için ise P93 puan türlerinde asgari düzeyde puana sahip olan adaylar polislik için başvuru yapabilirler. TBMM görüşülecek olan teklifin yürürlüğü geçmesiyle lise mezunları da polis olabilecek. Lisans ve önlisans mezunların da aranan KPSS şartı lise mezunlarında aranacak mı henüz resmi bir açıklama gelmedi.

cerik1.jpg

Polis Akademisi Başkanlığı Tarafından Polis Alımları Nasıl Yapılıyor?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yılın bazı günlerde Polis akademisine öğrenci alımları için başvuru kılavuzları yayınlanıyor. Adaylar başvuru kılavuzunda belirtilen başvuru şartları sağladıkları taktir de polis alımı için başvuru yapabiliyorlar. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra adaylar 3 aşamalı bir sınava tabi tutuluyorlar. İlk aşama kurum tarafından ön sağlık kontrolü yapılıyor. Ön sağlık kontrolünde şartları sağlayan adaylara; fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat sınavı yapılıyor. Fiziki yeterlilik sınavında, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan özel özel bir parkur hazırlanıyor ve adaylar bu parkuru geçerek belli bir puan alıyorlar. Ön sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik sınavında başarılı olmuş adaylar mülakat sınavına alınıyorlar. Mülakat sınavında ise adaylara komisyon tarafından kartlar verilir ve adaylar bu kartlardan bir tanesini seçerek içerisinde çıkan soruyu cevaplarlar. Mülakat sınavında başarılı olmak için en az 70 puan almak gereklidir. 3 aşamalı sınav işlemi tamamlandıktan sonra adaylar sıralamaya girer ve Polis Akademisi Başkanlığı tarafından başarılı olan adaylar PMYO da 6 aylık eğitim süreci için atamaları yapılır. Adaylar eğitim sürecini başarı ile tamamlandıktan sonra polis olarak atamaları yapılır.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2

Facebook: kamupersonelialim1

İnstagram: kamupersonelialim

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUWAİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum