İçişleri Bakanlığı AFAD Personel Giriş Sınavı Başvuruları Gündemde

İçişleri Bakanlığı AFAD Personel Giriş Sınavı Başvuruları Gündemde

İçişleri Bakanlığı AFAD Personel Giriş Sınavı ilanı yayınlandı. Resmi Gazete’de de yer alan ilan ile 43 personel, İçişleri Bakanlığı kadrosunda AFAD personeli olarak işe başlayacak. Giriş sınavı sözlü şekilde yapılacak. Başvuru alımları devam ediyor!

6 farklı öğrenim dalı üzerinden gerçekleştirilecek olan, kadroya sürekli çalışma esaslı personel alımları için asıl adaylar ve yedek adaylar şeklinde liste hazırlanacak. Asıl adayların hakkını kullanmaması veya başvuru koşullarına uymadığının tespiti ile yedek adaylardan personel alımı yapılacak.

İçişleri Bakanlığı AFAD Personel Alımı için Nasıl Başvuru Yapılmalı?

23 Ocak 2023 tarihi ve 10:00 saati itibariyle söz konusu ilana başvuru alımları başlatıldı. 30 Ocak 2023 Pazartesi günü saat 17:00’a kadar başvuru sayfası açık olacak ve başvurular kabul görmeye devam edecek. Başvurular sadece elektronik ortamdan gerçekleştirilmektedir. E-devlet sayfasına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. ‘Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı/Kariyer Kapısı-Kamu İşe Alım’ alt sayfaları sırasıyla açılır. Veya direk olarak ‘Kariyer Kapısı’ erişimi sağlanır. Açılan başvuru ekranındaki bilgilerin doldurulması ile başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olmaktadır.

AFAD Personelleri Hangi Öğrenim Dallarından Seçilecek? Şartlar Neler?

2022 ve 2023 yıllarındaki KPSS sınav sonuçları bu ilanda kabul görmektedir. İkisinden bir tanesinde minimum 70 puan almış olma şartı aranmaktadır. 70 puan şartı tüm adaylar için geçerlidir.

Personel alımı sürecinde öğrenim dallı 6 temel gruba ayrılmıştır. Bunlar:

1. Grup: İktisat, İşletme, Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler bölümlerinden oluşmaktadır. Bu gruptan 20 kişi kadroya dahil edilecek. KPSSP32 puan türüne bakılacak. YDS sınavından İngilizce, Almanca, Fransızca dilleri minimum C seviyesi 70 puan istenmektedir.

2. Grup: Maliye bölümü için açılmıştır. 10 personel bu gruptan seçilecek. KPSSP19 puan türüne bakılacak. İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinden biri olmak üzere YDS sınavı 70 puan (C seviyesi) istenmektedir.

3. Grup: Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleri 3. grubu oluşturmaktadır. 4 personel bu gruptan alınacaktır. KPSSP34 puan türüne dikkat edilecek. İngilizce, Almanca, Fransızca dillerinden birine ait YDS sınav sonucunun en az 80 (B seviyesi) olması gerekmektedir.

4. Grup: Sadece İstatistik bölümünden oluşmaktadır. 4 personel istatistik mezunu adaylardan seçilecek. KPSS12 puan türü üzerinden alımlar gerçekleşecek. YDS sınavı sonucu minimum 70 (C seviyesi) olmalıdır.

5. Grup: Hukuk bölümü mezunları 5. grup kategorisinde değerlendirilecek. Hukuk bölümünün kontenjan sayısı 3’tür. KPSSP4 puan türü üzerinden personel alımları gerçekleşecek. YDS şartı ise minimum 70 (C seviyesi) olmalıdır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.