EPDK BOTAŞ Doğalgaza Yüksek Zam Yaptı

EPDK BOTAŞ Doğalgaza Yüksek Zam Yaptı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu BOTAŞ doğaçlama ile doğalgaza yüksek zam yaptı. Geçtiğimiz günlerde EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıt piyasasında yapısal bir sorunun olmadığını ve tüketicilerin sırtına yük olacak hiçbir adıma izin vermeyeceğini söyl

EPDK doğaçlama ile doğalgaza yüksek zam yaptığı resmi gazetede yayınlandı.

BOTAŞ Açıklaması Aynen Şöyle;

Bilindiği üzere, doğalgaz ithal bir enerji kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan uluslararası anlaşmalar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında destek sağlanmıştır.

Diğer taraftan, Evsel Enerji Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) göre konutlarda, Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğalgaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Nisan 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğalgaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;
Elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatında %44,30
Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğalgazın satış fiyatında %50,
Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında %35 oranında artış yapılmış olup, bu artışa rağmen konutlarda kullanılan doğalgazın her bir metreküpüne Devletimiz tarafından %70 oranında destek verilmeye devam edilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

EPDK Başkanının Açıklaması Aynen Şöyle;

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Uluslararası Petrol, LPG, Madeni Yağ Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı Petroleum İstanbul 2022'de ekonomi durumları ve Rusya Ukrayna savaşı ile birlikte süreçlerin zorlaştığını söyledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Fuarda akaryakıt ile ilgili birçok açıklamalarda bulundu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ülke ekonomilerinin açısından gösterge olduğuna dair dikkatleri çekti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz açıklamalarına şöyle devam etti;

“Akaryakıt piyasamızda yapısal bir sorun yoktur. Bu zorlu süreçte sektör oyuncuları tarafından dile getirilen şikayetler abartılıyor ve üstesinden gelebilecek konulardır. EPDK olarak bu sorunlara kayıtsız değiliz ve bize düşen ne varsa yapmaya da devam edeceğiz ancak kırmızı çizgimiz olan adaletten asla taviz vermeyeceğiz. Tüketicilerimize yük olacak hiçbir adıma onay vermeyeceğimizi herkesin bilmesini isterim. Bizden adalet bekleyen piyasa oyuncuları kendi aralarında bir parça adil ve samimi olduğunda, bu sorunların üstesinden kolaylıkla gelmek mümkün.” dedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz bayilerin ve dağıtıcıların marjlar yetmiyor ifadesine rakamlar desteklemiyor ifadesinde bulundu. Başkan Mustafa Yılmaz elektronik sistemlerde yapılan satışlarda dağıtıcılar tarafından indirim yapılması sebebiyle bayilerin maliyetleri azaltacak kararları aldıklarını söyledi. Ve sözlerine şöyle devam etti.

“Elektronik sistemler üzerinden yapılan satışlarda eskiden toplam marj, indirimli bayi satış fiyatları üzerinden paylaşılırken aldığımız kararla artık indirimsiz marjlar üzerinden paylaşılacak. Mevcut sözleşmelere de yansıyacak bu kararımız sayesinde bayiler artık indirimsiz fiyatlar dikkate alınarak bulunan toplam marjın en az yarısını alacak. EPDK olarak bayilerimize bu imkanı sağlamışken, marjları bahane ederek elektronik sistem müşterisi olan ambulans gibi kamu araçlarına yakıt vermeyen bayilerin gerekli yaptırımlara maruz kalacaklarından kimsenin kuşkusu olmasın.

Zira yaptığımız bütün düzenlemeler, sektörün iyi işleyişini, mali sürdürülebilirliği olduğu kadar tüketici haklarının korunmasını da kapsamaktadır. Son olarak akaryakıt piyasalarında esaslı bir değişimi getirmesi beklenen enerji dönüşümü sürecinde gerek dağıtıcılarımızın gerekse bayilerimizin şarj hizmeti sunumu gibi yeni ve alternatif ürün ve iş süreçlerini kendileri için fırsata dönüştürmelerinin önemini de dikkatlerinize sunmak isterim.”

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.