Devlet Kamu İş Başvurusu E-Devletten Nasıl Yapılır

Devlet Kamu İş Başvurusu E-Devletten Nasıl Yapılır

Devlette görev almak için başvurular artık e-Devlet’ten yapılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı İnsan kaynakları Ofisi ile yürütülen çalışma sonucu Kariyer Kapısı Kamu İşe Alımı Hizmeti, e-Devlet ile entegre edildi. E-Devletten başvurular nasıl yapılır?

İş arayan ve başvuru yapmak isteyen adaylar başvurular artık e devlet üzerinden kolaylıkla yapılacaktır. Kamu personel alım ilanları, kamu memur alımları iş başvurusu İŞKUR üzerinden yapılacağı gibi Aile ve Çalışma Bakanlığı kamu ilan sitesi üzerinden de yapılabilmekte. Artık iş başvuruları e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

e-Devlete giren yeni uygulamalar arasında Milli Eğitim Bakanlığının ilkokul adrese göre kayıt okulu sorgulama hizmeti de yer alıyor. Aynı zamanda Milli Savunma Bakanlığının uygulaması olan şehit yakını, gazi için kira yardım başvuruları da artık e Devlet’te yer alacak.

Bununla birlikte TOKİ tapu devir işlemleri hizmeti de artık e-Devlet’te olacak. E-Devlet uygulamasına getirilen yeniklikler arasında yol, köprü ve tünellerin geçiş sistemi olan HGS ve OGS'lerin borçlarının sorgulanması da yer aldı.

Vatandaşların e-Devlet hizmetlerine yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kara İsmailoğlu açıklama yaptı "e-Devlet Kapısı'nda bu yılın 8 aylık döneminde 5 milyar 514 milyon 941 bin 632 işlem yapıldı.

Aynı dönemde vatandaşlar en çok Sosyal Güvenlik Kurumu- 4A Hizmet Dökümü, Türkiye Noterler Birliği-Adıma Tescilli Araç Sorgulama, Gelir İdaresi Başkanlığı-Vergi Borcu Sorgulama, Sağlık Bakanlığı-HES Kodu Üretme ve Listeleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü/İşyeri Unvan Listesi hizmetleri üzerinden işlem yaptı.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.