Belediyeler Sözleşmeli Personeli Kadroya Geçiş Yönetmeliğini Yayınladı

Belediyeler Sözleşmeli Personeli Kadroya Geçiş Yönetmeliğini Yayınladı

Cumhurbaşkanlığı tarafından son dakika açıklaması geldi! Güncel belediyelere sözleşmeli personel kadroya geçiş yönetmeliği yayınlandı. Belediyede çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçiş şartları neler? Hangi tarihler de yapılacak?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonun’da kabul edilen yasaya ilişkin 28 Kasım 2022 tarihinden önce sözleşmeli personel kapsamın da çalışmayanlarını yürütenler yeni yasaya göre memur kadrosuna geçebileceklerdir. Yapılan değişiklikler ışığın da memur atamaları KPSS puanı ile yapılacaktır.

Söz konusu teklife göre; “Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatında açıktan vekil imam-hatip ve vekil müezzin-kayyım olarak görev yapanlardan gerekli koşulları taşıyanlar, Başkanlıkça ilan edilecek yerlerde görevlendirilmek üzere imam-hatip ve müezzin-kayyım unvanlı memur kadrolarına atanabilecek.”

Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçiş Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli personel kadrosun da en az 3 yıl çalışmış olan personeller yeni yasaya göre memur kadrolarına atanabileceklerdir.

Memur kadrolarına yeni atanacak olan personeller 1 yıl geçerli olmak kaydıyla nakil hakları olmayacaktır. 1 yıl bulundukları kamu kurumu bünyesin de görev yapmaları zorunludur.

Memur adaylarının sözleşmeli personel olarak geçirdikleri zaman dilimi ve öğrenim durumlarına göre kademeleri belli olacaktır.

Personel yeni atacağı mali ve sosyal haklardan yararlanacaktır. Önceki görev ve unvanında ki mali ve sosyal haklarından yararlanamayacaktır.

Memur kadrosuna geçebilmek için adayların; aktif olarak tam zamanlı sözleşmeli personel olması gerekiyor.

26 Ocak 2023 tarihi itibariyle sözleşmesi devam ediyor olmalıdır.

Yeni yayınlanan yasaya göre;

“28 Kasım 2022 tarihinde çalışmakta olanlardan 26 Ocak 2023 tarihte sözleşmesi devam edenler, memur olacak, 29/11/2022 tarihi ile 26 Ocak 2023 arasında hizmete alınan sözleşmeli personeller, 3 yılın sonunda memur olacak ve 28 Kasım 2022 tarihinde çalışmakta olup 26 Ocak 2023 tarihte sözleşmesi devam edenlerden talepte bulunmayanların durumu ise belirsizdir.”

Kimler Memur Olacak ve Bu Yasadan Yararlanabilecek?

Yeni yapılacak yasa ve düzenlemeye göre; 4/B kapsamın da çalışanlar, sözleşmeli personeller ve belediye personelleri olmak üzere yaklaşık 210 bin personelin memur olacağı tahmin ediliyor. Yaklaşık 250 bine yakın sözleşmeli öğretmen, din görevlisi ve sağlık çalışanları da kadroya alınacağı tahmin ediliyor.

Memur Haklarına Geçecek İdareler Belli Oldu!

4B'li personel, vekil, ebe ve hemşireler, vekil hatip, müezzin ve kayyumlar, mahalli idarelerdeki personel, teşkilat kanunlarına dayalı çalışan personel, vekil imam ve kamu dışı aile sağlığı çalışanları memur olarak kadroya geçeceklerdir.

Başvuru Tarihleri Nedir?

Sözleşmeli personel olarak çalışan adaylar memur kadrolarına atanmak için 26 Ocak 2023 tarihi itibariyle yazılı olarak aktif olarak çalıştığı idareye başvuru da bulunmaları gerekmektedir. Adaylar 26 Şubat 2023 tarihine kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Başvuru dilekçesi ve detaylar kılavuz linkin de verilmiştir.

Kılavuz linki

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.