Adalet Bakanlığı Kamu Personel Alımı Sınav Sistemini Değiştirdi

Adalet Bakanlığı Kamu Personel Alımı Sınav Sistemini Değiştirdi

Adalet Bakanlığı bazı yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Adalet Bakanlığı personel alımı sınav sisteminde değişiklik yaptı. Bakanlık sınavında baraj puanını geçmeyi başaran adayları başarı listesine ekleyecek.

Adalet Bakanlığı personel alımı sınav değişikliği hakkında değişiklik oldu. Adalet Bakanlığı yönetmelikte değişiklik yaptığını resmi olarak açıkladı. Resmi Gazete’de yayına giren yönetmeliğe göre daha önceki yönetmeliğin 39. maddesinde yer alan hüküm kaldırıldı.

Daha önceki yönetmelikte sınavda başarılı olsanız bile sadece arabulucu ihtiyaç sayısına göre alım gerçekleştiriliyordu. Yönetmeliğin 45. Maddesinde de değişikliğe gidildi. 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olan adaylardan sadece ihtiyaç sayısı kadar alım gerçekleştiriliyordu. Yapılan değişiklikle beraber bakanlık artık ihtiyaç durumuna göre başarılı aday sayısını belirleyebilecek. Artık arabulucu ihtiyaç sayısı sınav ilanında duyurulacak. Sınavda en düşük ve en yüksek puan adayların tamamı eşit sayılacak.

Hangi Bölümler Kaldırıldı?

Yönetmelikle beraber 46. maddenin 2. 3. ve 5. fıkralarında değişiklikler gerçekleştirildi. Değişiklik sonrasında;

• Adaylar sınav sonuçları açıklandıktan sonra yedi gün içerisinde itiraz hakkını kullanabilir.

• İtiraz sonrasında Daire Başkanlığı sınavı yapan kuruma yedi gün içerisinde durumu iletir.

• Sınavda hatalı sorulardan gelecek puanlar eşit şekilde diğer sorulara dağıtılır. Ancak hatalı soru sayısı toplam sınavın yüzden beşinden fazla olursa sınav tekrarı gerçekleştirilir.

Adalet Bakanlığı, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği’ndeki maddeleri değiştirerek güncel halini yayınladı.

Adalet Bakanlığı Görevi

Türkiye Cumhuriyeti’nde yargı işlerinden sorumlu olan Adalet Bakanlığı yargı kolunu ele alıyor. Adalet hizmetlerinin yürütülmesi ve denetlenmesi ile ilgili işler bakanlık bünyesinde bulunur. Hakimler ve savcılar, bakanlığa bağlı olarak görev alır., Ancak bakanlık bu kişiler hakkında karar veremez. Hakim ve Savcılarla ilgili duruma Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu karar verir.

Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı ilanlarına anlık olarak cep uygulamamızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum