28. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımı Başvuru Şartları! PÖH Alınacak Mı?

28. Dönem POMEM 10 Bin Polis Alımı Başvuru Şartları! PÖH Alınacak Mı?

27. dönem POMEM önlisans ve lisans mezunu sözlü mülakat sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bunun üzerine adaylar için 28. Dönem 10 bin polis alımı için ise geri sayım başladı. Burada özellikle adaylar ise en az lise PÖH alımının olacağını merak etme

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmak üzere yeni 10 bin önlisans ve lisans mezunu polis alım ilanları Polis Akademisi Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Bunun üzerine EGM boş olan kadrolar için yeni 10 bin polis alım ilanı açıklandı. Bunun yanı sıra yeni dönem polislik için çabalayan adaylar Cumhurbaşkanlığı tarafından sunulan kadrolar için aynı zamanda yeni polis alımları arasında PÖH alımı olmasını da istemektedir.

28. Dönem POMEM 10 Polis Alımı Ne Zaman?

Geçtiğimiz günlerde 27. Dönem POMEM ve PMYO alım ilanları açıklandı ve kazanan kazanamayan adaylar belli oldu. Bunun üzerine her polis alım döneminde Pomem ve PMYO alımlarının yanı sıra geçtiğimiz senelerde alımı yapılan ve son yıllarda alım yapmayan PÖH alım ilanları ise halen beklenmektedir.

19. Dönem POMEM yanı sıra aynı zamanda 10 bin yeni Özel Harekat Polisi alımı gerçekleştirilmişti. En son 2016 yılında yapılan PÖH alımı bu yıldan sonra daha yapılmadı. Adaylar ise bu sene 28. Dönem POMEM’in PÖH alımı da yapmasını beklemektedir.

PÖH Alımı Şartları Nelerdir?

En son 2016 yılından yapılan 19. Dönem POMEM alımları için 10 bin PÖH alımı geçtiğimiz senelerde yapılmıştı. Bu yıl yapılacak PÖH alım şartları ise merakla beklenmektedir. Bunlar arasında bakacak olursak;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

En az lise veya dengi okul olmak üzere, önlisans, lisans mezunları da başvurabiliyor.

28 yaşından gün almamış olmak.

Polis Olma Şartları Neler?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir.

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00) ve KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

polis-olma-sartlari.jpg

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyin.

Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00 BMI -27.00 BMI aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
32 Yorum