TİKA Uzmanı Nasıl Olunur?  Koordinasyon Ajansı Maaşları Ne Kadar?

TİKA Uzmanı Nasıl Olunur? Koordinasyon Ajansı Maaşları Ne Kadar?

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı uzmanı olmak için 4 yıllık bölümlerden mezun olunması gerekiyor. Peki, TİKA uzmanı nasıl olunur? Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı maaşları ve katılım şartları detayları…

TİKA uzmanı nasıl olunur? Öncelikle TİKA uzmanı olmak için İşletme, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Hukuk, Sosyal Hizmetler, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği ve İktisat gibi 4 yıllık bölümlerden mezun olunması gerekmektedir. TİKA, gelişmekte olan komşu ülkelerin sosyal, finansal, teknoloji, eğitim ve ticari sahalarda ilerlemesi için yardımcı olmakla görevli kurumdur. TİKA bu işleri yaparken belirli bir plan, program ve proje kapsamında hizmet vermektedir. Bu yüzden TİKA uzmanı olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden eğitim almak şarttır. Aynı zamanda TİKA uzmanı olabilmek için gereken bazı koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir.

TİKA Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

TİKA uzman maaşları ne kadar? sorusu ile ilgili sizlere detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle TİKA uzmanı 2022 yılında en az 5.460 TL maaş almaktadır. En fazla maaş ise hizmet verdiği kurum, görev ve tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Ancak TİKA uzmanı olmak için üniversiteden mezun olduktan sonra sınava girmek gerekmektedir.

TİKA Giriş Sınavında Katılma Şartları;

1. 14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak gerekmektedir.

2. En az 4 yıllık lisans eğitimi veren fakültelerin birinden mezun olmak gerekmektedir.

3. 01/01/2020 tarihinden itibaren 35 yaşını doldurmamış olmak şarttır.

TİKA Uzmanı Ne İş Yapar?

TİKA uzmanı; ihtiyaç, kalkınma ve hedeflerini Türkiye'nin önceliklerini göz önüne alacak şekilde yapılabilecek işbirliği ve yar­dım konularını belirlemek ile görevlidir. Aynı zamanda gerekli projeleri ve programları hazırlamaktadır. TİKA uzmanı, bağımsız ülke yapılarını güçlendirmeyi amaçlar. Son olarak pazar ekonomisine giriş çabalarını destekler. TİKA uzmanı ne iş yapar? sorusunu merak ediyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.