Selimiye Camisinde Dikkat Çeken Keşif

Selimiye Camisinde Dikkat Çeken Keşif

Edirne Selimiye Camisi çevresinde rekreasyon projesi kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı uygulamalarında ortaya çıkan tarihi kalıntılar sergilenmeye başlayacak.

Selimiye Camisi kazı çalışmaları başlıyor. Kazı çalışmaları sonrasında yepyeni bir kültür alanı oluşturuluyor. Açıklamaya göre; 

•Yemiş Kapanı Hanı,

•Gazi İlkokulu temel kalıntıları,

•Roma dönemi mezarı ve su kuyuları koruma altına alınıyor.

Bu yapılar ahşap ve cam konstrüksiyonlarla çevrelenecek. Belediye Başkanı Recep Gürkan, tarihi dokuyu koruyarak arkeopark yapacaklarını açıkladı.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Selimiye Camii’nde, kazı çalışmaları devam ediyor. Kazılarda yıllardır toprak altında bulunan bölgeler ortaya çıkarılıyor. Başkan Gürkan, 4 bin metrekarelik alanda bulunan yapıların arkeopark olarak sergileneceğini açıkladı.

selimiye-camii.jpg

Bölge Koruma Altına Alınacak

Koruma Kurulu kararlarıyla han kalıntıları korunacak. Tarihi dokunun mevcut haliyle korunarak arkeopark haline getirilecek.  Bölgede 4 aydır çalışmaların devam ettiğini belirten Gürkan, Türk İslam sanatına yakışır bir proje yapmak istediklerini bildirdi.

Mülkiyet ve projenin Edirne Belediyesi’ne ait olduğunu belirten Gürkan gerekli finansmanın ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildiğini açıkladı.

Bakanlıkla beraber ortak bir protokol imzaladıklarını belirten Gürkan projenin bahar aylarında bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Proje bittiği zaman Selimiye çevresinin tamamen araç trafiğine kapatılacağını açıklayan Gürkan sadece zorunlu durumlarda araç girileceğini bildirdi. Proje sayesinde Selimiye Camii’ni ve etrafındaki yapılarda egzoz kirliliğinden kurtulmuş olacak.

Daha Önce Kazılar Yapılmıştı

Selimiye Camii'nde daha önce çalışmalar gerçekleştirilmişti. 2016 yılında gerçekleştirilen Yemişkapanı Hanı kurtarma kazısında, Roma dönemine ait iskeletler bulunmuştu.

Bu kalıntılar incelenmek üzere Trakya Üniversitesi'ne götürülmüştü. Yapılan araştırma sonucunda iskeletin Geç Roma ile Erken Doğu Roma döneminde yaşayan kişilere ait olduğu açıklanmıştı. Proje sonrasında Selimiye Camii çevresinin yepyeni bir çehreye kavuşturulacağı düşünülüyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.