Kültür ve Turizmde Kültür Politikası Çözümleri Önem Kazanıyor

Kültür ve Turizmde Kültür Politikası Çözümleri Önem Kazanıyor

Kültür ve turizmde kültür politikası çözümleri herkese ulaşabilen bir kültürel miras açısından önem taşıyor. İmkanların herkes tarafından kullanılması hedef nokta denebilir.

Kültür ve turizmde kültür politikası çözümleri giderek daha da önem kazanıyor. Her insanla buluşamayan kültürel mirasın kültür politikasıyla esas hedeflerine ulaşabileceği düşünülüyor.

Geçmişten Bugüne Önemli Kazı Çalışmaları

Kültürel miras konusunda uzmanlar, Türkiye’nin birçok yerindeki araştırma ve kazılara odaklanılması gerektiğini belirtiyor. Araştırmalar, yayınlar, belgeseller ve türlü restorasyonlarda çıkan değerli bilgilerin kullanımı konusunda birçok çalışma bulunuyor.

Çalışmaların insanlar ve bir yerde yaşayanlara faydalı olabilmesi için yönetim modellerinin önemi daha da artıyor. Güçlü stratejik planlarla organizasyonlarda tanıtımların daha çok yapılması gerekiyor.

Özellikle müzeler ve ar arkeolojik keşifler konusunda vurgulayıcı çalışmaların önemi daha da artıyor. Bu alanlardaki kurumsal kopukluk birçok kategoride yansımalarını bulduğu için kültürel politika anlamında değerlendirme istiyor.

kultur-surdurulebilir.jpg

Onarılmış yapılar, müzeler sivil toplum kuruluşları açısından daha çok hedefine yaklaşıyor. Kültür politikasının sürdürülmesini sağlayan kurumlarda alt kriterler vs. doğal mirasa daha fazla katkı anlamına geliyor.

Kültür Varlığı Örnekleri

Kültürel varlıkların incelenmesinde ulaşılabilirlik veya tersi durumlar odak noktası durumunda.  Erişmekten de ötede farkında olmak, değerini bilmek mirasla tanışmak bakımından önem teşkil ediyor.

Kendini, yaşadığı mekanı ve çevresini tanımak için merakı olan kişilerin kent ve ülkesiyle dünyayı tanımlamasında keşif öne çıkıyor. Keşfetme sürecinde de kaynak stratejiler önem kazanıyor.

kultur-mirasi.jpg

Oluşturulan stratejilerde keşifleri destekleyen kültürel politikalara odaklanılması gerekiyor. Milano’da Villa Reale restorasyonu bu anlamda örnek bina olma özelliği taşıyor.

 Arkeolojik Keşiflerde  Uluslararası Organizasyonlar

Arkeolojik kazı ve keşif çalışmalarında uluslararası organizasyonların etkileri önem taşıyor. Değişim sürecindeki kültürel varlıkların proje üretmede de verimi artırdığı biliniyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.