Kameraman Nasıl Olunur? İşçi Alımı Yaparken Gereken Şartlar

Kameraman Nasıl Olunur? İşçi Alımı Yaparken Gereken Şartlar

Kameraman nasıl olunur, kameraman olmak için neler yapmak gerekir, kameramanlar ne kadar maaş alır, kameramanlar ne iş yapar? Peki işçi alımı yaparken gerekn şartlar neler? Yaptıkları işler neler? Detaylar içeriğimizde…

Kameraman nasıl olunur, kameraman olabilmek için herhangi bir üniversitenin Gazetecilik, Radyo Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler ya da Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümlerinden bir tanesini bitirmiş olmanız gerekir. Ancak bu bölümlerden mezun olmak şart değildir. Kendisini geliştirerek kamera kullanıma tecrübesi edinen herkes kameramanlık yapabilmektedir fakat iş yerlerinde öncelikler üniversite okuyan kişilere verilmektedir. Kameraman olan kişilerde aranan belli başlı bazı şartlar bulunmaktadır.

Kameramanlık yapacak kişilerin kamera konusunda eğitim almış olması, çekilen videoların boyutlarını ve formatını bilmesi ve kameranın ses, ışık, renk gibi ayarlarını doğru bir şekilde biliyor olması gerekmektedir.

Kameramanlar Ne İş Yapar? Kameraman Maaşları Ne Kadardır?

Kameraman olacak kişiler fotoğrafçılarda, haber ajansında, düğün salonunda, televizyon kanalında, belediyede ya da reklam ajansı gibi yerlerde çalışabilmektedir. Kameramanların görsel alanda becerikli olmaları, titiz olmaları, çalışma yoğunluğuna uyum sağlayabilmeleri ve gözlem yeteneklerinin sağlam olması şartlarını taşımaları gerekir. Kameramanlık ile ilgili merak edilen sorulardan bir tanesi kameramanlar ne iş yapar sorusudur.

Kameramanlar bulundukları ortamlarda ortama göre belirlenmiş olan açılar doğrultusunda video çekimi yaparlar. Çekilen videoların içerikleri kameramanların çalıştığı işe göre değişiklik gösterebilmektedir. Videolar örneğin fragman, reklam, düğün videosu, dizi, film ya da klip şeklinde olabilmektedir.

Kameramanlık fiziksel olarak zorlayıcı mesleklerden bir tanesidir. Devlette kameraman olmak için KPSS sınavına girmek ve mülakatlardan başarıyla geçmek gerekir. Bir diğer merak edilen konu da kameraman maaşları ne kadar sorusudur. Kameramanlar 4250 – 6700 TL aralığında maaş almaktadır. Bu maaşlar çalışılan yer ve tecrübeye göre değişebilir. Devlette çalışan kişiler 4800 TL ile işe başlar.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.