Gizemli Bininler Tarihi Kaya Evleri Turizme Kazandırılıyor!

Gizemli Bininler Tarihi Kaya Evleri Turizme Kazandırılıyor!

Geç Roma Dönemine ait kaya evleri turizme kazandırılıyor. İki ve üç katlı, tek ya da çok odalı olarak oyulan kayalıkların alt kısımlarında hayvanlar, üst kısımlarında ise insanlar için bir yerleşim yeri halime gelmiştir.

Gizemli Bininler Tarihi Kaya Evleri turizme kazandırılıyor. Geç Roma Dönemine ait bu yer de tek veya çok odalı, iki ve üç katlı olarak oyulmuş kayalıklar bulunuyor.

Bu kayalıkların alt kısmında hayvanlar, üst kısımlarında ise insanlar barınmıştır. İlk müjde Vali Çiçek'ten geldi. Çiçek, "Heyecanlıyız, yine gizemli şehrin yeni bir gizemini hep beraber çözeceğiz" dedi.

Bu gizemli yer Afyonkarahisar'ın Şuhut semtinde yer alıyor. Bininler Tarihi Kaya Evleri turizme kazandırılacağı Vali Çiçek tarafından duyuruldu. Bizans Döneminde iki ve üç katlı, tek ya da çift odalı olarak oyulmuş kayalıklar da insanların ve hayvanların yerleşim yeri kurarak burada barınması dikkatleri çekti.

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Gökçe Açıkladı!

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken bölge hakkında şu açıklamayı yaptı.

"İşte gizemli şehir Afyonkarahisar'ın çok gizemli bir noktasında buluştuk. Kaymakamımız, il genel meclisi üyelerimiz hep beraber buradayız. Biz şu anda Şuhut ilçesi Senir köyündeyiz. Senir köyünde Bininler mevkiindeyiz.

Burada özellikle Frigler'den kalma isminden de anlaşılacağı gibi mağaralar, yerleşim yeri, özellikle mezarlar muhteşem bir doğa var. Uzun zamandır buranın turizme kazandırılması düşüncesi vardı. İnşallah valiliğimiz, kaymakamlığımız, belediyemiz, ilçedeki arkadaşlar il genel meclisi üyelerimiz hep beraber el ele vererek burayı çok yakın zamanda Afyonkarahisarlıların daha çok gelmelerini sağlayacak tesislerle buluşturacağız.

Bunun için yarından itibaren çalışmalara başlıyoruz. Burası herkesin görmesi gereken bir nokta haline gelecek. Heyecanlıyız, yine gizemli şehrin yeni bir gizemini hep beraber çözeceğiz inşallah" diyerek sözlerine yer verdi

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.