TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor

TBMM kamu personeli alımı için şartlar! Hangi mesleklerde alınıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde hizmet sunumu amacıyla hizmetli, aşçı, bulaşıkçı, bakıcı anne, anaokulu öğretmeni gibi unvanlarda alımlar yapılmaktadır. Kimler başvurabilir, başvuru süreci nasıldır? Detayları haberimizde…

Ankara ilinde bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi nezdinde hizmet sunan restoran, berber, çay ocakları, terzi gibi esnaflık mesleklerine işçi alımları yapılmaktadır. Bu alımlarda hizmetli, aşçı, bulaşıkçı, bakıcı anne, anaokulu öğretmeni, garson, bahçıvan, terzi, teknisyen gibi unvanlara alımlar yapılmaktadır. Bu alımlara kimler başvurabilir, istenen şartlar nelerdir, alımlarda nasıl bir yöntem uygulanıyor?

Adaylarda aranan mezuniyet şartları, genel şartlar ve özel şartlar:

TBMM tarafından yapılan bu alımlarda öncelikle her unvan için adayların en az Lise veya dengi okul mezunu olması ve KPSS puanlarının en az 60 olması şartları aranmaktadır. Meslek gurubu olan unvanlara ilgili başvuracak adaylardan bunların yanı sıra ilgili önlisans veya lisans bölümlerinden mezun olmaları şartı aranmaktadır.

Örneğin Anaokulu öğretmenliği unvanı için Okul öncesi öğretmenliği veya Anaokulu öğretmenliği lisans bölümünden mezun olunması,

Örneğin Teknisyen unvanı için Meslek liselerinin elektrik-elektronik veya tesisat bölümünden mezun olunması gibi şartlar ilanda belirtilmektedir.

İlanda duyurulan Meslek kolları (garson, terzi, bulaşıkçı, aşçı gibi) alımları için ise mesleğine ilişkin sertifikalarının olması şartları ayrıca istenmektedir.

Başvuru ve adayların seçimi süreci:

TBMM tarafından yayımlanan kamu personeli alım ilanlarında Türkiye genelinde başvuru yapılabileceği için başvurular TBMM resmi sitesinden alınmaktadır. Yine şuan devam eden Covid-19 pandemisi nedeniyle de başvurular bu şekilde sürdürülmektedir.

Başvurularını online şekilde tamamlayan adaylardan ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday KPSS puanına göre tespit edilip sözlü veya uygulamalı sınava tabi tutulmaktadır. Sınavlara ilişkin tebligat veya duyuru TBMM resmi sitesinden yayımlandığı için adayların işe başvuru ve alım süreçleri sitemiz üzerinden duyuru yapılacak.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.