Kültür ve Turizm Bakanlığı 165 Sözleşmeli Personel Alımı Yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı 165 Sözleşmeli Personel Alımı Yapacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı kamu personeli alımı yapacağını duyurdu. Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, farklı mesleklerde toplam 165 kişi alınacak. Sözleşmeli Personel Alımı detayları haberimizde…

Kamu personeli alımı yapacağını duyuran Kültür ve Turizm Bakanlığı, sözleşmeli personel alımı ilanı yayımladı. İlanda, kurumun genel ve özel şartları yerine getiren adayları değerlendireceği belirtildi. Şartlara uygun adayların, Bakanlık açıklamasında belirtilen yöntemlerle başvuru yapması gerekiyor.

Kültür Bakanlığı Personel Alımı Genel Şartlar

Kültür Bakanlığı sözleşmeli personel başvurusu yapacaklarda aranan genel şartlar; Buna göre, adayların öncelikle TC vatandaşlık kimliği taşıması ve 18 -35 yaş aralığında olması gerekiyor. 35 yaşı dolduran adayların başvuruları kabul edilmiyor. Sözleşmeli personel alımı kapsamında diğer genel koşullar ise şu şekilde:

• Çeşitli nedenlerle kamu haklarından mahrum olmamak.

• Kasıtlı suçlar kapsamında bir seneden daha fazla süredir hapis cezasıyla yargılanmamış olmak.

• Af kapsamına alınsa da anayasal düzene aykırı suçlar, hırsızlık, güveni kötüye kullanma gibi suçlara bağlı olarak yargılanmamış olmak.

• Erkek kamu personeli başvurusu yapan adaylarda askerlikle ilgili bir sorun olmaması, yapılmamış olsa bile ertelenmiş olması vs.

Yapılan başvurularda belirtilen görevi tam şekilde yapmaya engel bir ruhsal sorunun olmaması gibi şartlar genel şartlar kapsamında ele alınıyor.

Hangi Mesleklerde Alım Olacak?

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, bazı alımlar sözlü sınavla gerçekleşecek. Bazıları ise KPSS puan sıralamasına göre tamamlanacak.
Sözleşmeli sınavla personel alımı olacak meslekler arasında mimar ve mühendisler bulunuyor. 4/b sözlü sınavla alımlar Cumhurbaşkanlığı sayfa üzerinden tarih ve saat gibi detayları siz de görüntüleyebilirsiniz. Adaylar başvurularını 31 Mart 2023 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekiyor. e-Devlet üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı- Kariyer Kapısı-İşe Alım İşlemlerinin Yapılması gerekmektedir.

KPSS puanına göre yapılacak sıralama ardından gerçekleşecek 4/b sözleşmeli personel kadroları: Bahçıvan, kadın temizlik personeli, kadın koruma ve güvenlik görevlisi ve büro personeli olarak belirlendi. Tam detaylı liste şartlarını görerek başvuruların buradaki kurallara göre gerçekleşmesi isteniyor.

kultur-bakanligi-memur-alimi.jpg

Kültür Bakanlığı başvurularında sözlü sınava hak kazanan adayların, puanlama kriterlerine dikkat etmesi gerekiyor. Örneğin mesleki bilgi düzeyi 50 puan değerinde olurken, özetleme ve kendini ifade etme yeteneği 10 puan olarak değer kazanıyor. KPSS şartına göre alımlarda, kamu personeli alımı puan sıralamasında da “Geçer” koşulu önem kazanıyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.