İŞKUR TYP 746 Personel Alımı 19 Şehir Listesi

İŞKUR TYP 746 Personel Alımı 19 Şehir Listesi

İŞKUR Toplum Yararına Programlar kapsamında 746 personel alımı yapıyor. İŞKUR TYP işçi alımı 19 şehir listesi yayınlandı. Adaylar kolay başvuru yapabilmesi için başvuru ekranını haberimizin sonuna ilave ettik.

İŞKUR TYP Personel Alımı 746 Kişi İstihdam Edileceği Belli Oldu!

Toplum Yararına Programlar kapsamında 19 şehir istihdam için ilan yayınladı. Adaylar için başvuru ekranı bu ilanın sonunda yer alıyor. Adaylar ilana girerek online başvuru yapacaktır.

TYP İstihdam Yapacak Kamu Kurumları

İl Müftülüğü, Göç İdaresi, Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Valilikler bu alımları gerçekleştiriyor.

TYP İşçi Alımı 19 Şehir Listesi

Samsun, Uşak, Balıkesir, Kırklareli, Sinop, Denizli, Bolu, Sakarya, Trabzon, Çanakkale, Erzurum, Diyarbakır, Bayburt ve Ağrı şehirleri ilanda başvuru alıyor.

Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?

Toplum Yararına Programlar; afet, salgın, acil durum dönemlerinde ve diğer mücbir sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi yoluyla özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engellemek ve bu kişilere geçici gelir desteği sağlamak üzere aktif işgücü hizmetleri kapsamında İŞKUR ile kamu kurum ve kuruluşları işbirliğinde düzenlenen programlardır.

TYP Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Afet

Salgın

Acil Durum

Diğer Mücbir Sebepler

Sosyal Kriz

Katılım Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kuruma kayıtlı olmak,

18 yaşını tamamlamış olmak,

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak.

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Noter kurası yöntemi,

Liste yöntemi,

Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen özel politika gruplarına programdan yararlanma hususunda öncelik verilmektedir. Bu kapsamda liste ayrımına gidilmiş olup aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilmektedir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar.

Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adres Kayıt Sistemine (AKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilmektedir.

AKS’ye göre aynı adreste oturanların, gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’den yararlanamamaktadır.

Katılımcılara Hangi Ödemeler Yapılmaktadır?

Her bir katılımcıya, 22/05/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen günlük asgari ücret miktarının katılım sağlanan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunan tutar kadar ödeme yapılır.

Uygulama Süresi Kaç Aydır?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 6 aydır.

Haftalık Yararlanma Süresi Ne Kadardır?

TYP’de haftalık yararlanma süresi kırk beş saattir.

Bir Katılımcı Typ’den En Fazla Ne Kadar Süreyle Yararlanabilir?

TYP’den bir kişi hayatı boyunca 27/09/2017 tarihinden sonraki yararlanmaları da dikkate alınarak en fazla 9 ay süreyle yararlanabilir.

TYP’de İzin Süresi Ve Devamsızlık Hakkı Ne Kadardır?

Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur. Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 5 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler. Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

Başvuru ekranı

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.