AYM kamu personeli alımı nasıl olur?

AYM kamu personeli alımı nasıl olur?

Yargının en üst makamı olan Anayasa Mahkemesi tarafından kamu personeli alımlarına kimler başvurabilir, başvuru süreçleri nasıl işler ve adaylarda aranan şartlar nelerdir? Haberimizde..

Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi bünyesinde çalıştırılmak üzere DMK kapsamında memur ve işçi alımları yapılmaktadır. Adaylardan öncelikle T.C. vatandaşı olması, kamudan yasaklı olmaması, hapis cezası almamış olması gibi temel ve genel şartlar istenmektedir.

Adaylardan özel şart olarak ise, alınacak personel unvanına göre mezuniyet, KPSS şartı ve unvanla ilgili sertifikalar istenmektedir. Örneğin zabıt katibi alımlarında adayların 10 katına kadar çağırılması nedeniyle elemede KPSS ön inceleme olarak kullanılmaktadır. Yine bunun yanında bilgisayar sertifikası istenmektedir. Daha sonra parmak sınavı uygulanmaktadır. Bundan sonra ise aday sayısı 3 veya 5 katına kadar düşürülmektedir. Son olarak sözlü sınav sonucu alınacak kadroya seçim yapılmaktadır.

Başvuru şekli ve istenen belgeler nelerdir?

Anayasa Mahkemesi tarafından yayımlanan son ilanda 19.117,47 TL brüt ücretli Yazılım geliştirme uzmanı alımı gerçekleşmişti. Yine Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan kamu personeli alımı Resmi Gazete’de yayımlanarak duyurulmaktadır. İlana genel olarak tüm Türkiye’den bay ve bayan adaylar başvurabilmektedir. Bu ilanlar içerisinde adaylardan istenen belgeler genel olarak;

Özgeçmiş,

Son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraflar,

Sertifikalar,

Mezuniyet belgesi,

KPSS belgesi,

Askerlik belgesi,

Son olarak kurumun resmi internet sitesinden indirilerek doldurulması gereken güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunun doldurulması istenmektedir. Adayların bu belgeleri hazırladıktan sonra başvuruyu tarihleri içerisinde Anayasa Mahkemesine elde teslim etmeleri istenmektedir.

Anayasa Mahkemesi tarafından adayların başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve sınava girmeye hak kazananlara ilişkin sınav yeri ve tarihleri kurumun resmi internet sitesinden duyurulmaktadır. Bu nedenle Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunacak adayların süreci resmi siteden takip etmeleri gerekmektedir.

Kurum tarafından belirlenen kadrolara yapılan atama sonrası resmi siteden duyuru yapılmaktadır. Sınavı kazanan kişilerin bu duyuruyu takip ederek 10 iş günü içerisinde kuruma başvuru yapmaları gerekir.

İlanlar yayınlandıkça sitemiz üzerinden duyuru yapılmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.