Adalet Bakanlığı Kamuda Görev Alacak 81 Şehir Bilirkişi Alımı

Adalet Bakanlığı Kamuda Görev Alacak 81 Şehir Bilirkişi Alımı

Kamuda görev alacak 81 şehir bilirkişi alımı hakkında başvuru süreci başladı. Adalet Bakanlığı bilirkişi alımına başvuru yapacaklar için şartları ve tarihi paylaşıldı. Adalet Bakanlığı kılavuzu içerisinde nasıl yapılacağı görsel olarak sunuldu.

Adalet Bakanlığı 81 şehir bilirkişi alımı yapacak. Kamuda görev alacak olan bu kişiler için şartlar sunuldu. Adalet Bakanlığı resmi duyuru yaparak kılavuzu ilan etti. Başvuruları başlayan ilan için son 25 Haziran 2021 tarihine kadar yapılacak.

Resmi duyuru Adalet Bakanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından yapıldı. Temel eğitiminden muaf tutulacaklara dair usul ve esaslar ile muafiyet başvuruları nasıl yapılacağı açıklandı.

Başvuru Şekli ve Tarihi

Adaylar başvurularını UYAP Bilirkişi Portal üzerinden e-Devlet aracılığıyla yapacak. Kılavuz içerisinde UYAP resmi adresi ile 25 Haziran 2021 tarihi bitimine kadar başvuru yapılması isteniyor.

Aranan Ortak Şartları

26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkum olmamak.

Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak.

Daha önce kendi isteği dışında sicilden ve listeden çıkarılmamış veya bilirkişilik yapmaktan yasaklanmamış olmak.

Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak.

Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak.

Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak ya da Daire Başkanlığınca daha fazla çalışma süresi belirlenmiş ise bu süre kadar fiilen çalışmış olmak.

Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için ilgili mevzuat gereği aranan şartları haiz olmak ve mesleğini yapabilmek için gerekli olan uzmanlık alanını gösteren diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak.

Muafiyetli Başvuru Ortak Şartlar

Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği gereği bilirkişiliğe başvuru ve kabul için aranan şartlar, "bilirkişilik temel eğitimini tamamlamak" şartı hariç muafiyet kapsamında değerlendirilen kişiler yönünden de aynen aranır denilmektedir.

Başvuru kılavuzu

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.