Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri 7 İl Noter Alımı Resmi Gazete İlanı

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri 7 İl Noter Alımı Resmi Gazete İlanı

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü noter alımı için ilana çıktı. Bakanlık ilanları 7 il için geçerli olup Türkiye Geneli 81 şehirden başvuru alınacak. Resmi Gazete ilanı ve noter alımı başvuru şartları ve şekli detaylarını sitemizde hizmette.

Adalet Bakanlığı Noter Alımı İlanları

Resmi Gazete ilanına göre Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü 7 il noter alımı yapacağını yayınladı. İlana göre adaylar Türkiye’nin 81 şehrinden başvuru yapabilecek. Noter olma şartları ile birlikte başvuru şeklini erişime açtı.

7 Şehir Listesi

İstanbul, Aksaray, Düzce, Isparta, Mardin, Nevşehir, Gaziantep ve Mersin şehirleri ilana çıktı.

Bakanlık İlanları Duyurusu

1/7/2022 tarihli Resmî Gazete ’de yayımlanan 7417 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile 1512 sayılı Noterlik Kanununun 27 nci maddesine eklenen üçüncü fıkrada, iki defa yapılan ilana rağmen, birinci fıkra uyarınca atama yapılamayan noterliklere, üst sınıf veya aynı sınıf noterlerden, bu sınıflardan isteklinin bulunmaması halinde ise bir alt sınıf noterler arasından atama yapılabileceği ve bu fıkra kapsamında yapılacak atamalarda birinci fıkranın son cümlesindeki iki yıllık sürenin bir yıl olarak uygulanacağı düzenlenmiştir.

Buna göre, bulunduğu noterlikte bir yıllık görev süresi dolan birinci ile ikinci sınıf ve bir alt sınıf noterlerden bu noterliklere atanmaya istekli olanların, 1512 sayılı Kanunun 22 ve müteakip maddeleri uyarınca ilan tarihinden itibaren bir ay içinde Bakanlığımıza www.vatandas.uyap.gov.tr adresinde yer alan başvuru ekranından güvenli elektronik imza, e-Devlet şifresi veya mobil imza ile başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin atanma isteğinden vazgeçmeleri halinde de yine vazgeçme talepleri, ilan tarihinden itibaren bir ay içinde aynı elektronik ortamdan Bakanlığımıza iletilmesi kaydıyla atama işleminde değerlendirilecek, aksi takdirde vazgeçme talepleri dikkate alınmayacaktır.

Atamalar, başvuru ve vazgeçme taleplerinin elektronik ortamdan alınarak sisteme işlenmesi sonucu elektronik ortamda gerçekleştirileceğinden fiziken yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Elektronik ortamda başvuru için başvuru kılavuzlarına, www.higm.adalet.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir. Başvurularda UYAP kayıtları esas alınacaktır.

Resmi Gazete Kılavuzu

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.