Adalet Bakanlığı 81 Şehir İş İlanları Yayınladı

Adalet Bakanlığı 81 Şehir İş İlanları Yayınladı

Adalet Bakanlığı tarafından 81 şehir iş ilanları yayınlanarak başvuru kabul etmeye başladı. Bu ilanlara başvuru yapacaklar ve kurumlarda görev yapacaklar için son tarih 25 Haziran olarak yayınlandı.

Adalet Bakanlığı 81 şehir iş ilanları yayınlandı ve başvuru almaya başladı. Bakanlık ilanlarına başvuru yapacaklar için son tarih 25 Haziran 2021 olarak ilan edilmiştir.

Bakanlık her meslek grubunda belirli sertifika ve şartlara ulaşan adaylar arasından bilirkişi alacak. Aldığı bu kişiler kurum tarafından belirli danışman ve bilirkişi raporu düzenlemek üzere görev alacaktır. Hangi mesleklerde alım yapılacağı detayları kılavuzun içerisinde yer alıyor.

Başvurunu gerçekleştiren ve seçilen adaylar temel eğitim kursuna tabi tutulacak. Temel eğitime tabi tutulmayacak meslekler ve gruplar kılavuz içerisinde ayrıca bulunmaktadır.

Adalet Bakanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Bilirkişilik Daire Başkanlığı duyurusu içerik detayları şöyle;

26 Eylül 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıldan fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma, yalan tanıklık ve yalan yere yemin suçlarından mahkum olmamak.

Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmaması gerekiyor.

Daha önce kendi isteği dışında sicilden ve listeden çıkarılmamış veya bilirkişilik yapmaktan yasaklanmamış olmak.

Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak.

Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak.

Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak ya da Daire Başkanlığınca daha fazla çalışma süresi belirlenmiş ise bu süre kadar fiilen çalışmış olmak.

Meslek mensubu olarak görev yapabilmek için ilgili mevzuat gereği aranan şartları haiz olmak ve mesleğini yapabilmek için gerekli olan uzmanlık alanını gösteren diploma, mesleki yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak.

Muafiyetli Başvuru Ortak Şartlar

Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliği gereği bilirkişiliğe başvuru ve kabul için aranan şartlar, "bilirkişilik temel eğitimini tamamlamak" şartı hariç muafiyet kapsamında değerlendirilen kişiler yönünden de aynen aranır denilmektedir.

Bilirkişi Alımı Başvuruları Şöyle;

Başvuru UYAP Bilirkişi Portal üzerinden e-Devlet aracılığıyla yapacak. Kılavuz içerisinde UYAP resmi adresi ile 25 Haziran 2021 tarihi bitimine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

Başvuru kılavuzu

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.