İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla personel alımı yapıyor

İŞKUR MEK Türkiye geneli 3.240 TL maaşla personel alımı yapıyor

İŞKUR MEK iş ilanları ile yeni personel alımları yapılmaya devam ediyor. MEK ile uygun gelirli iş sahibi olmak için en az okuryazar olan herkes için iş var. İŞKUR MEK başvuruları nasıl yapılır? Kimler başvurabilir? Haberimizde.

İŞKUR MEK(Meslek Edindirme Kursları) ile yayınlanan meslek iş ilanlarına başvurarak en az okuryazar yüzlerce kişi uygun maaşla meslek sahibi oluyor.

Meslek sahibi olmayanlara meslek edindirme, mevcut mesleğinde iş bulamayan kişilere meslek öğretmek amacıyla eğitim kursları açıldı.

Meslek edindirme kursları başvuranlara neler kazandırıyor?

Mesleki yeterlilik belgesi verilebilen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere MYK belgesi verilemeyen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite onaylı kurs bitirme belgesi verilmekte.

Kurslara katılan işsizlerden hiçbir ücret alınmamakta kursiyerlerin zaruri giderlerini karşılamak üzere her fiili eğitim günü için ödeme yapılmakta.

Ayrıca eğitim süresince iş Kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri ile genel sağlık sigortası prim giderleri İŞKUR tarafından ödenmekte.

İŞKUR MEK başvurusu yapabilmek için yapılması gerekenler neler?

İŞKUR MEK kurslarına katılabilmek için İŞKUR kaydınızın olması gerekmekte,

MEK programı başlangıcı itibariyle SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığına bağlı olarak çalışınlar kursa katılamıyorlar ve kursa devam zorunluluğu bulunmakta,

İŞKUR tarafından kabul edebilecek mazeretiniz olursa kurs süresinin onda birini aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanılabilir.

Durumları kursu takibe elverişli olmadığı için ilişiği kesilenler, devam ederken kursun iptal edilmesinden dolayı mezun olamayanlar ile hastalık hali, askerlik, tutukluluk, hamilelik, doğum, işe giriş ve kursa devamı engelleyebilecek ikametgah değişikliği, doğal afetler, eğitim esnasındaki iş kazası nedenleri dışında mazeretsiz olarak kurstan ayrılan kişiler 24 ay geçmeden herhangi bir kurs veya programdan faydalandırılmıyor.

iskur123.jpg

Katıldığınız her bir kurs günü için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 45 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 35 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 70 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 45 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20 ve Uçak Bakım Teknisyenliği Gövde Motor mesleğinde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 75 TL ücret verilmekte.

İşsizlik sigortasından yararlanan kişilerin kurslara katılması durumunda işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez.

MEK kurslarında doğru mesleği seçtiğinizden emin olmanız gerekmekte kursa katılmanız halinde aynı meslekte hiçbir zaman, farklı meslekte ise 6 ay geçmeden hiçbir şekilde başka bir kursa katılamazsınız.

MEK süresi boyunca iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleriniz İŞKUR tarafından karşılanacak.

Kurs sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olmanız halinde MYK belgesi veya MEB onaylı kurs bitirme belgesi verilmekte.

Hali hazırda başvurabileceğiniz iller ve mesleklerden bazıları;

Mardin Kızıltepe Minyatürcü, Şanlıurfa Siverek Dokuma Konfeksiyon Makineci, Elazığ Baskil Giysi Tadilatçısı, Zonguldak Kilimli kadın giysileri dikim elemanı, Nevşehir Düz dikiş makineci, Denizli Pamukkale ön muhasebeci, İstanbul Pendik Çelik kaynakçısı, Karabük aşçı yamağı, aşçı yardımcısı, satış görevlisi olarak başvurular devam ediyor.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.