Milli Saraylar İdaresinde Kadrolu (KİT) İşçi ve Memur Nasıl Olunur?

Milli Saraylar İdaresinde Kadrolu (KİT) İşçi ve Memur Nasıl Olunur?

Milli Saraylar İdaresi kadrolu memur olarak çalışmak için bazı koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir. Aynı zamanda kadrolu memur ya da (KİT) işçi olmak ile ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

Milli Saraylar İdaresi Kurumunda kadrolu memur nasıl olunur? sorusu günümüzün en çok merak edilen konularından biridir. 657 sayılı kanun kapsamında memur istihdamı 4 ayrı başlıkta toplanmıştır.

657/4a kadrolu memurlar yer almaktadır.

657/4b sözleşmeli memurlar yer almaktadır.

657/4c işçiler yer almaktadır.

399 KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsleri) olarak çalışan kişiler de memur statüsünde yer almaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz meslek grupları harici genel politika tespiti, planlama, araştırma, yönetim, programlama ve denetim gibi işlerde görevli ve yetkili olanlar da memur olarak nitelendirilmektedir.

Memur Kimdir?

Memur tanımı hakkında bilgi vermek isteriz. Mevcut kuruluş şekline bakılmadan, Devlet ve diğer kamu tüzel kişilikleri tarafından genel idare esasına göre yürütülen hem asli hem de sürekli kamu hizmetlerinde görevlendirilen kişiler kanun uygulanması ile memur olarak sayılmaktadır.

Sözleşmeli Personel Kimdir?

Sözleşmeli personel, Kalkınma planı, iş programları ve yıllık programları'nın yer aldığı önemli projelerin hazırlanması, gerçekleşmesi, işletilmesi ve işlerliği için zorunlu olan, zaruri ve istisnai durumlarda bir meslek bilgisine, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenen esas ve usuller dahilinde, mali yıl ile sınırlı sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve personel sayılmayan kamu hizmeti görevlileri olarak tanımlanmaktadır. Bu kişiler sözleşmeli personel olarak bilinmektedir.

Memur Olmak İçin KPSS Sınavına Girmek Gerekiyor Mu?

Memur olmak isteyen kişilerin KPSS sınavına girmesi gerekiyor. KPSS sınavına sadece 4 yıllık üniversite mezunları katılabilir. Aynı zamanda çift yıllarda yapılan KPSS sınavına lise, ön lisans ve lisans mezunları kayılabilir. Lisans mezunu kişiler memur olmak için KPSS B Lisans sınavına girmelidir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.