KPSS 2023/2 Talep Toplama Süreci Başladı

KPSS 2023/2 Talep Toplama Süreci Başladı

KPSS 2023/2 tercih kılavuzu ile talep toplama süreci başlamıştı. 2 Ekim 2023 tarihinde başlayan talep toplama süreciyle birlikte lise, önlisans ve lisans mezunu adaylardan uygun kadrolarla memur ataması yapılacaktır. Sürece ilişkin detaylar haberimizde...

Memur Alımı İş İlanları

Kamu kurumlarına merkezi yerleştirme kapsamında yılda 2 kez KPSS puanı ile memur ataması yapılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde 2023/1 için yerleştirmeler yapıldı ve söz konusu alımda atanamayan adaylar için KPSS 2023/2 merkezi yerleştirme kılavuzu merak konusu haline geldi.

ÖSYM aracılığı ile kılavuzun yayınlanacağı tarih itibari ile farklı bir kuruma başvuru yapmamış olan kişiler, söz konusu kılavuz ile memur alım ilanlarına tercih yapabilecekler. Kamupersonelialim.com editör ekibi olarak bu haberimizde size 2023/2 ile memur alımı hakkında gerekli olan detayları açıklayacağız.

Her yıl yılda iki kez gerçekleştirilen memur atamaları ile yüksek sayıda memur alımı yapılacağı tahmin ediliyor. 2022 yılında merkezi yerleştirme kapsamında yapılan atamalara göre bu yıl daha yerleştirmelerde en az iki bin kadro ayrılacağı tahmin edilmektedir.

Yapılan merkezi atamalar kapsamında lise, önlisans ve lisans mezunu adaylardan memur alımı yapılmaktadır.

Lise mezunlarından: Lise mezunlarından şoför, memur, bilgisayar işletmeni, sağlık teknisyeni, teknisyen, temizlik personeli, koruma ve güvenlik görevlisi, vagon teknisyeni olanlarında alım yapılacağı beklenmektedir.

Önlisans mezunlarından ise programcı bilgisayar işletmeni, dava takip memuru, zabıt katibi, hemşire, tekniker, sekreter, koruma ve güvenlik görevlisi, memur muhasebeci, şoför, aşçı, sağlık teknikeri, bilgisayar işletmeni, programcı ve farklı kadrolarda istihdam edilmek üzere memur alımı yapılacaktır.

Lisans mezunlarından; antrenör, kütüphaneci, matematikçi, denizcilik mühendisi, sekreter, farklı kadrolarda mühendis, astronom, kimyager, sosyal çalışmacı, müze araştırmacısı, psikolog, argon memuru, stajyer alım memuru, şehir plancısı, ARFF memuru, avukat, bilgisayar işletmeni ve merkezi satın alma uzmanı kadrolarında alım yapılacağı tahmin edilmektedir.

KPSS Şartı Nedir?

Merkezi yerleştirme kapsamında adayların 2022 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavını kullanmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda lise mezunlarının P – 94 önlisans mezunlarının P – 93 ve lisans mezunlarının ise P – 3 puan türünde puana sahip olması gerekmektedir.

Tercih Dönemi

Memur alımı kapsamında talep toplama süreci 17 Kasım 2023 tarihinde sona erecektir. KPSS 2023/2 tercih kılavuzu 20 ve 27 Aralık 2023 tarihleri itibariyle yayımlanacağı beklenmektedir

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.